Facebook Google+ Twitter

„Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu”. Spotkania z poetą

Książka Anny Romaniuk „Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu” zawiera świadectwa osób, które pamiętały lub pamiętają jego lata dziecięce, młodość, dojrzałość, starość. Za ich pośrednictwem poeta ujawnia swoją trwałą obecność.

Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu, wybór, redakcja i opracowanie Anna Romaniuk, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2013 / Fot. Okładka książki Nakładem Domu Wydawniczego PWN ukazała się obszerna książka, w której Anna Romaniuk pomieściła głosy siedemdziesięciu osób, które znały Czesława Miłosza w różnych momentach jego życia. Obecność. Wspomnienia o Czesławie Miłoszu to zatem publikacja, na jaką składa się długi szereg wypowiedzi, będących zapisem osobistych doświadczeń ich autorów z osobą poety. Łączy je wszystkie fakt, że dotyczą osobistych z nim spotkań. Porządkuje je zaś klucz chronologiczny, powiązany z przestrzenią dziewięćdziesięcioletniego biegu życia noblisty: od dzieciństwa po śmierć.

Książka Anny Romaniuk powstała na okoliczność stulecia urodzin Miłosza i stanowi dotychczas najpełniejszy zbiór wspomnień o nim. Odsyła do bogatej bibliografii, z jakiej zaczerpnięte zostały teksty bądź też, do których się one odwołują. Publikację wzbogaciło także obszerne, szczegółowe kalendarium życia i twórczości, ułatwiające czytelnikowi orientację w życiorysie poety. Jest też zespół barwnych zdjęć, ukazujących jego sylwetkę w wybranych momentach życia. Rocznicowe intencje nie zawężają znaczenia publikacji. Już dziś, zaledwie dziewięć lat od jego śmierci, jaka nastąpiła 14 sierpnia 2004 r., książka spełnia ważną funkcję w ukazaniu jego obrazu.

Czytelnik za pośrednictwem rodziny, przyjaciół, znajomych twórcy uzyskuje możliwość bliższego poznania noblisty. Będzie to jednak portret złożony, niejednolity, przefiltrowany przez pamięć i osobiste doznania wielu osób. Wśród autorów wypowiedzi jest brat, syn, wnuczka, liczni przyjaciele, wydawcy, reżyserzy, lekarze, sekretarki, pielęgniarki – ludzie z różnych pokoleń. Każda z relacji, jakie dali m. in. Gustaw Herling-Grudziński, Adam Zagajewski, Wisława Szymborska, Jerzy Illg, Marek Skwarnicki, ks. Adam Boniecki, Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Stefan Chwin, opowiada zarówno o bohaterze książki, jak i o samych autorach. Ze spotkań z Miłoszem rodziły się bowiem osobiste refleksje, spostrzeżenia i decyzje twórcze i życiowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dziś mija dziewiąta rocznica śmierci poety. Ośrodek Pogranicze organizuje dziś w kolejną rocznicę śmierci Czesława Miłosza we Dworze w Krasnogrudzie wieczorne spotkanie wspomnieniowe.

Czesława Miłosza wspominać będziemy poprzez poezję, refleksje i opowieści.

Udział w spotkaniu, które odbędzie się 14 sierpnia (środa) zapowiedzieli m.in.: Małgorzata Czermińska, Marcin Shore, Barbara Toruńczyk, Andrzej Kasperek, Timothy Snyder.

PROGRAM SPOTKANIA:

godz. 17.30 Msza św. w intencji Czesława Miłosza, w języku polskim i litewskim w kościele w Żegarach.
godz. 19.00 Spotkanie w kawiarni „Piosenka o Porcelanie” w piwnicach Dworu w Krasnogrudzie.

Więcej o Pamiętaniu Miłosza... http://pogranicze.sejny.pl/14_sierpnia_2012___pamietanie_milosza_w_krasnogrudzie_,1129-1,13249.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. Myślę, że jest to jedna z "żelaznych" pozycji biograficznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wileński Polak z prawniczym wykształceniem, dość szybko odkrył w sobie coś więcej - drzemiącą w głębi duszy poezję. Potem okazał się być także eseistą, prozaikiem, tłumaczem, dyplomatą i historykiem literatury. Uhonorowany Nagrodą Nobla - doczekał się tłumaczeń swoich książek w 44 językach. Niech kolejna książka o nim znajdzie miejsce na półkach czytelników i bibliotek, w kolejnych tłumaczeniach, w wielu krajach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonała recenzja. Może ta książka pozwoli lepiej zrozumieć poezję naszego noblisty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, Krzysztofie.
Co do mnie bardzo ciekawa jestem recenzji, jaką napisze Daria Magdalena Marzec, która otrzymała tom w ramach czerwcowej Książki za recenzję.
Nie chciałam jej uprzedzać, ale długo zwlekać nie wypada, tym bardziej, że niebawem rocznica śmierci poety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wnikliwa, zachęcająca recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.