Facebook Google+ Twitter

Obejrzyj „Ostatniego króla Szkocji”

Film w reżyserii Kevina Macdonalda o jednym z najbardziej fascynujących, charyzmatycznych i krwawych przywódców wszech czasów już w kinach.

fot. Mat. dystrybutoraTo fabularny debiut uznanego dokumentalisty Kevina Macdonalda, laureata Oscara za „One Day in September” (o zamachu terrorystycznym na Olimpiadę w Monachium) oraz twórcę głośnego filmu górskiego „Czekając na Joe”. „Ostatni król Szkocji” został zrealizowany według scenariusza Petera Morgana i Jeremy’ego Brocka, na podstawie powieści Gilesa Modena opublikowanej po raz pierwszy w 1998 roku pod tym samym tytułem.

W filmie występują: Forest Whitaker, James McAvoy, Kerry Washington, Simon McBurney oraz Gillian Anderson.

Historia zaczyna się niewinnie, pogodnie, powoduje nastrój rozluźnienia na widowni, po czym kilkoma elementami wprowadza niepewność… lekkie podenerwowanie, wreszcie wbija w fotel i w napięciu trzyma niemal do ostatniej sceny. Idźcie zobaczyć ten film.

Wspaniała przygoda zamienia się w koszmar

 

Młody szkocki lekarz Nicholas Garrigan (James McAvoy) pragnie przygody, inspiracji i satysfakcji, którą dać mu może praca dla ludzi szczególnie potrzebujących pomocy medycznej. Leci do Ugandy i wikła się w romans z żoną szefa kliniki, w której został zatrudniony. Jest pełen zapału i fascynacji, brakuje mu jedynie doświadczenia i wiedzy na temat realiów tego kraju. Sytuacja jednak szybko się zmienia. Garrigan zostaje wezwany do dziwnego wypadku - Idi Amin (Forest Whitaker), nowy przywódca państwa, rozbił swój wóz w zderzeniu z krową. Nicholas przejmuje kontrolę nad panującym na miejscu niebezpiecznym zamieszaniem i zyskuje podziw Amina. Okazało się, że przywódca Ugandy służył wcześniej w brytyjskiej armii, m.in. ze Szkotami, których szczególnie polubił, fascynowała go szkocka historia i kultura. Natychmiast też zapałał sympatią do Garrigana, któremu zaproponował stanowisko swego osobistego lekarza.

Nicholas najpierw odmówił, ale ostatecznie przyjął posadę i wkrótce został najbliższym doradcą i powiernikiem wielkiego Idi Amina. Początkowo był zachwycony ujmującą i szczerą osobowością przywódcy oraz jego ambitnymi planami zjednoczenia i rozwoju Ugandy. Jednak wspaniała przygoda szybko zmieniła się w koszmar. Przez naiwność, brak instynktu samozachowawczego i świadomości bezwzględności dyktatora, Garrigan przyczynia się do śmierci dwojga niewinnych ludzi z najbliższego otoczenia Amina. Poznaje psychopatyczną osobowość wielkiego przywódcy i jeden z najbardziej przerażających reżymów Afryki. Kiedy próbuje się im przeciwstawić, staje się więźniem,   a wreszcie osobistym wrogiem Amina, który skazuje go na straszną, powolną śmierć.fot. Mat. dystrybutora

Porażająco genialny Idi Amin Whitakera

 

Wymieniany obok Hitlera, Stalina, Mao, Pol Pota i Husajna – Idi Amin – wieloletni mistrz bokserski i żołnierz, zaczynał swą karierę od niczego. Uwiódł społeczeństwo cieszącej się świeżą niepodległością Ugandy swoją dumą i charyzmatyczną osobowością. Był nadzieją na zjednoczenie narodu. Za jego rządów zaginęły lub zostały brutalnie wymordowane setki tysięcy Ugandyjczyków. Uciekinierzy z Ugandy opowiadali budzące grozę historie o torturach, okrucieństwie, a nawet kanibalizmie w najwyższych kręgach władzy.

 

W rolę dyktatora mógł się wcielić jedynie Forest Whitaker mający w swoim dorobku szeroką paletę ról, od „Birda” Clinta Eastwooda do „Gry pozorów” Neila Jordana i „Ghost Dog: drogi samuraja” Jima Jarmuscha. W „Ostatnim królu Szkocji” aktor serwuje widzom ogromną dawkę niezapomnianych emocji. W sposób nieprawdopodobnie wiarygodny potrafi z ujmującego, szczerego i  dowcipnego, dobrego przywódcy narodu, zmienić się w nieobliczalnego, bezwzględnego, krwawego tyrana. Przeraża swoją niestałością i wzbudza podziw autentyczną przywódczą wielkością. Witaker sprawił, że zagrana przez niego postać jest przerażająco realistyczna.

fot. Mat. dystrybutoraŻona i przyjaciel dyktatora

 

Nicholasa Garrigana zagrał młody szkocki aktor James McAvoy, znany miłośnikom kina z takich filmów jak „Wimbledon” i „Opowieści z Narni: lew, czarownica i stara szafa”, gdzie zagrał fauna Tumnusa.

Powieściowy bohater Gilesa Fodena utożsamia kilku białych ludzi z otoczenia Idi Amina, m.in. angielskiego żołnierza, uchodzącego za najbardziej zaufanego doradcę dyktatora. Prawdą jest również, że Amin miał szkockiego lekarza.

Tragiczną rolę jednej z żon dyktatora – Kay, zagrała wschodząca gwiazda kina amerykańskiego - Kerry Washington. Aktorka, zwróciła na siebie uwagę jako żona Raya Charlesa w „Rayu”, grała też w „Mr. & Mrs. Smith” i   „Fantastycznej czwórce”. Podobno ciało prawdziwej Kay, pięknej i błyskotliwej studentki, która została drugą żoną Amina, odnaleziono poćwiartowane w bagażniku samochodu. Śledztwo wskazywało, że zmarła w trakcie aborcji, którą wykonywał jej kochanek, ugandyjski lekarz.

Znana z wielokrotnie nagradzanej roli agentki Scully z serialu „Z archiwum X”, Gillian Andersen, zagrała piękną i samotną żonę lekarza kierującego kliniką, w której Nicholas Garrigan znalazł zatrudnienie po przyjeździe do Ugandy.

 

Forest nauczył się mówić w swahili

 

Przy realizacji „Ostatniego króla Szkocji” jego twórcy korzystali z pomocy Charlesa Mulekwy – ugandyjskiego dramaturga, który pracował w USA i potrafi łączyć obie kultury. Pomógł aktorom zrozumieć, na czym polega ugandyjska specyfika.
Większość zdjęć nakręcono w Kampali, stolicy Ugandy, i okolicy. Kampala to jedno z najszybciej rozwijających się miast Afryki, została wybudowana na siedmiu urodzajnych wzgórzach połączonych świetną architekturą.

W filmie wykorzystane zostały autentyczne miejsca Kampali, jak: szpital Malago (swego czasu dumę ugandyjskiej służby zdrowia), budynki parlamentu i sławne lotnisko w Entebbie, gdzie miała miejsce słynna akcja izraelskich komandosów podczas porwania samolotu przez terrorystów.

Trochę faktów z historii Ugandy i Idi Amina

 

1925: Idi Awo-Ongo Ongoo z plemienia Kakwa przychodzi na świat pod Koboko w północno-zachodniej Ugandzie, ojciec jest rolnikiem, matka zielarką uchodzącą za czarownicę.

Lata 30.: Idi wychowany w Bugandzie przez matkę, zdobywa wyłącznie wykształcenie podstawowe. Objawia talenty sportowe. Przechodzi na islam, zmienia nazwisko na Amin Dada.

1946: Zostaje wcielony do King’s African Rifles, brytyjskich sił kolonialnych stacjonujących w Ugandzie. Dwa lata później mianowany kapralem, do 1958 dowodzi plutonem.

1951 : Zdobywa rozgłos zdobywając tytuł bokserskiego mistrza Ugandy w wadzie półciężkiej, który utrzymywał przez 9 lat.

1961: Awansowany do stopnia podporucznika staje się jednym z dwóch rdzennych Ugandyjczyków będących oficerami w służbie brytyjskiej.

1962: Dowodzone przez Amina oddziały dopuszczają się masakry w rejonie Turkany po kenijskiej stronie granicy. Władze odstępują od postawienia dowódcy przed sądem wojskowym.

1962: 9 października Uganda uzyskuje niepodległość, władzę przejmuje premier Milton Obote. Amin wyjeżdża do Izraela na szkolenie spadochroniarzy.

1964: Zostaje mianowany zastępcą dowódcy armii ugandyjskiej i dowódcą sił powietrznych.

1966: Pod pretekstem walki z korupcją Milton Obote zawiesza konstytucję, aresztuje połowę rządu i ogłasza się dożywotnim prezydentem. W tym samym czasie Amin zostaje bohaterem narodowym po pokonaniu w bitwie pod Mengo Hill króla zbuntowanego plemienia Bunganda.

1969: Milton Obote po kilku zamachach na jego życie, usuwa Idi Amina z jego funkcji w armii.

1971: Amin przy udziale brytyjskim doprowadza do udanego zamachu stanu i obalenia Obote, co witane jest z nadzieją na początek nowej ery. Amin ogłasza się prezydentem, a jego program zostaje przyjęty entuzjastycznie w kraju i za granicą.

1971: Sześć tygodni po przejęciu władzy w więzieniu Kakindye w Kampali wybucha bomba zabijając 32 wojskowych przetrzymywanych w celi. Oblicza się, że pod koniec pierwszego roku sprawowania władzy Amin wymordował 2/3 ugandyjskiej armii podejrzewanej o sprzyjanie Obote. Lojalność wobec nowego władcy mają zapewnić powołane do życia szwadrony śmierci.

1972: W wyniku kampanii przeciwko domniemanym przeciwnikom politycznym Amina zostają zgładzone setki tysięcy osób, w tym urzędnicy rządowi i członkowie parlamentu, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i wykładowcy uniwersyteccy oraz dziennikarze.

1973: USA zamykają swoją ambasadę w Ugandzie.

1976: Samolot Air France lecący z Aten do Paryża, porwany przez propalestyńskich terrorystów, ląduje za przyzwoleniem Amina w Entebbie. Amin próbuje negocjować w sprawie zakładników, ale jego rozmowy z porywaczami przerywa brawurowa akcja komandosów izraelskich 4 lipca 1976 roku. W trakcie operacji ginie troje zakładników, w tym krewna ambasadora brytyjskiego w Izraelu. W odpowiedzi rząd brytyjski zrywa stosunki dyplomatyczne z Ugandą.

1978: Aby odwrócić uwagę armii od postępującej inflacji i domniemanego spisku na własne życie, Amin doprowadza do agresji na sąsiednią Tanzanię.

1979: Zwycięska armia tanzańska zajmuje Kampalę. Amin ucieka do Libii. Po krótkim pobycie w Iraku osiedla się w Jeddah, w Arabii Saudyjskiej.

1980: Powraca do władzy Milton Obote, ale jego rządy są równie krwawe jak Amina. Na północy kraju wybucha wojna domowa.

1986: Prezydentem Ugandy zostaje Yoweri Museveni, który w latach 70. musiał opuścić kraj. Rozpoczyna się dzieło odbudowy.

1989: Idi Amin bezskutecznie próbuje powrotu do Ugandy.

2003: Umiera na niewydolność nerek w Arabii Saudyjskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

plus za dobra lekcję

Komentarz został ukrytyrozwiń

*o zamachu terrorystycznym na Olimpiadę w Monachium* - olimpiada od małej litery (gdyby z numerem, pełną nazwą to od w.l.), no i zamach nie był na olimpiadę, ale podzcas olimpiady, ewentualnie na ideę olimpijską.
*reżymów Afryki* - nawet popieram, ale słowniki wolą *reżim*; tak czy owak - brawo za odwagę.
*„Opowieści z Narni* - dwa i na końcu;
*ojczyzną Czarnych* - chyba przesada z tą literą, chyba że z plemienia Czarnych Stóp. Raczej - biali, żółci, czarni.
*Tym nie mniej* - NIE łącznie w tym znaczeniu.
Ale plus za obszerną informację o Aminie, o którym miałem mierne informacje, wręcz mizerne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.