Facebook Google+ Twitter

Obejrzyj wystawę mebli Eames'ów

Gratka dla pasjonatów designu. Efekty ponad 30 lat twórczości pary amerykańskich projektantów - Ray i Charlesa Eames - można będzie obejrzeć w Łodzi i w Gdańsku.

 / Fot. materiały prasoweTych, którzy interesują się designem, nie trzeba zachęcać do obejrzenia wystawy mebli pary amerykańskich projektantów – Charlesa i Ray Eames. Zachęcam jednak i tych niezainteresowanych, bo gdy estetyka takiego kalibru jest na wyciągnięcie ręki, po prostu szkoda nie rzucić okiem. Mało kto wie, że poza krzesłami i wieszakami Eamesowie projektowali też domy, zabawki, kręcili filmy, robili zdjęcia, byli autorami pierwszych prezentacji multimedialnych.

Projektowanie to według nich rozwiązywanie konkretnych problemów. To nie zawód, to sposób na życie. Uznawali, że metoda prób i błędów prowadzi do najlepszych efektów. Czasem projekt krzesła zajmował im sporo czasu. Prawdopodobnie dlatego, że nigdy nie projektowali jednego, konkretnego krzesła – projektowali system produkcji krzeseł. Nie zadowalali się półśrodkami. Co było w ich projektach ważniejsze – utylitarność czy wygląd? „To tak jakby wybierać między głową a sercem” - mówi wnuk projektantów Eames Demetrios. Koniec końców, stawiali na użyteczność, bo to, co dobrze działa, działać będzie zawsze. Jednak czy alternatywa: wygląd – użyteczność w ogóle ich dotyczy? Projekty perfekcyjnie skrojone w latach czterdziestych dziś są wciąż świeże.

Współpraca projektantów trwała 40 lat. Ich działalność była wszechstronna, a podejście do pracy holistyczne. Do najbardziej rozpoznawalnych w ich dorobku należą Lounge Chair i Aluminium Chair. Na wystawie można zobaczyć także pierwsze, eksperymentalne meble ze sklejki oraz większość projektów z lat 40-70 XX wieku.
Wystawę można jeszcze obejrzeć w Łodzi, podczas Międzynarodowego Festiwalu Designu (od 16 do 26 października) oraz w Gdańsku, w murach Politechniki Gdańskiej (od 6 do 14 listopada).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.