Facebook Google+ Twitter

Obelisk upamiętniający bohaterów

Obelisk upamiętniający dwóch braci - żołnierzy AK i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, stanął pod lasem w miejscowości Orzeł Biały, gmina Wróblew (woj. łódzkie).

Obelisk upamiętniający żołnierzy AK i KWP w miejscowości Orzeł Biały(gm. Wróblew). / Fot. Karol RajewskiPomnik w miejscowości Orzeł Biały poświęcony jest żołnierzowi AK i Konspiracyjnego Wojska Polskiego podporucznikowi Antoniemu Chowańskiemu pseudonim „Kuba” - dowódcy oddziału "Bałtyk" i jego bratu sierżantowi Janowi Chowańskiemu pseudonim „Tadek” - żołnierzowi Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Fundatorami obelisku jest rodzina poległych. Obydwoje bracia zginęli w walce z UB w tym samym roku. „Kuba” 15 marca 1950 roku, w wieku 31 lat, natomiast „Tadek” został rozstrzelany 20 maja, w wieku 33 lat. Nikt niestety nie wie gdzie spoczęły ich zwłoki, dlatego ten obelisk jest symboliczną mogiłą tych dwóch młodych bohaterów.

Uroczystości odsłonięcia pomnika miały miejsce 9 maja 2008 roku i rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Wągłczewie. Wzięły w nich udział siostry poległych - Józefa Ubycha i Maria Ubycha oraz prezes sieradzkiego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju - Edward Paś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.