Facebook Google+ Twitter

Obiad bez schabowego - o wegetarianach słów kilka

Szacuje się, iż w Polsce około 2 milionów ludzi zrezygnowało już z produktów mięsnych w swej diecie. Liczba ta nadal rośnie. Dlaczego preferują "obiad bez schabowego"?

 / Fot. FREDERICK FLORIN, PAP/EPANajczęstszym powodem rezygnacji z mięsa, wymienianym przez samych wegetarian, jest chęć ocalenia życia milionów (około 470 mln) zwierząt, zabijanych corocznie w polskich rzeźniach. Zwracają uwagę zwłaszcza na metody traktowania oraz zabijania zwierząt przeznaczonych na ubój. Strony promujące wegetarianizm straszą nas materiałami audiowizualnymi, ukazującymi świnie wieszane jeszcze za życia na hakach, krowy, którym łamie się nogi, kury przechowywane w klatkach niewiele większych niż one same, zwierzęta wrzucane do wrzątku...- Nie lubię, kiedy mówi mi się, że jedzenie mięsa jest naturalne, kiedy jako przykład podaje mi się przykład lwa polującego na antylopę. Te wszystkie argumenty o prawie natury... Niech ktoś pójdzie do lasu, przygotuje się do polowania, zabije królika, sam go oporządzi i usmaży - to będzie naturalne. Jedzenie mięsa ze sklepu to przymykanie oczu na problem i umycie rąk od strasznego traktowania zwierząt. To wygodnictwo - opowiada Wiadomościom24.pl Justyna, która smak mięsa czuła w swych ustach już przeszło 10 lat temu.

Wegetarianie zwracają także uwagę na problem głodu na świecie. Większość wyprodukowanej żywności roślinnej na świecie przeznaczana jest na paszę dla zwierząt hodowlanych, których życie jest nienaturalnie krótkie. - To nierozsądne, biorąc pod uwagę, że co chwilę w Afryce z głodu umiera dziecko - kontynuuje Justyna.

Wielu z wegetarian swą dietę wybrało także z powodu troski o własne zdrowie. To dość przewrotne, mając na uwadze, iż koronnym argumentem sceptyków wegetarianizmu jest właśnie obawa o skutki zdrowotne bezmięsnej diety. Wegetarianie powołują się na wyniki badań kontrolnych w rzeźniach. Okazuje się, że z kilograma mięsa produkowane jest... dwa razy tyle wędlin. W mięso wstrzykiwane są różnego rodzaju substancje chemiczne nadające smak, zapach, powiększające jego objętość. Niektóre z przetworów mięsnych na półkach sklepowych są jedynie w 14 procentach czystym mięsem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (73):

Sortuj komentarze:

kredkowa
 • kredkowa
 • 19.07.2012 01:12

kochani wege, a znacie moze pyszne produkty primavika? ja ostatnio odkryłam (taak, wiem,ze mam refleks:P) i sa super...nie jem "schabowego" juz 8 lat:) i cenie sobieto ze inni nie wtracaja sie do mojego jadlospisu

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2009 18:08

Ale ja jestem przekonana, że Aleksandra na pewno przyzna mi rację :-) jej również jest zapewne przykro, że Pańska żona nie wspierała Pana wystarczająco w Pańskim postanowieniu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2009 18:03

Katarzyno zgadzam się w 100% ale proszę to wytłumaczyć Pani Aleksandrze tak zadufanej w tym co Ona robi! ;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2009 18:01

Pani Aleksandro no nie, jest Pani studentką, wprawdzie jest Pani młoda, ale nie wiedzieć, że mięso dodatnio na mężczyznę wpływa. Niech Pani popatrzy na smutne twarze, z widocznym w oczach stanem niezaspokojenia, małżonki wegetarianów (widziałem na jakiejś reklamie mięsa to zdjęcie), serce mi się kroiło! Tak traktować zdrowie psychiczne kobiet, płakać się chce!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2009 17:52

Panie Thadee Thadeck, jesli jakas kobieta chciala sie z Panem rozwieść, tylko dlatego, że nie jadł Pan mięsa, to znaczy, że ona Pana nie godna ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Thadee- ja już nie wiem- Pan sobie, kolokwialnie rzecz ujmując "jaja robi" czy jak?

Co za różnica czy mięsa nie je kobieta czy mężczyzna?

Ręce opodają.

A skoro owa kobieta chiała się z Panem rozwieść z powodu nie jedzenia mięsa, to chyba żal, że się to tym rozwodem jednak nie skończyło...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2009 17:47

Pani Aleksandro Pani jest wszystko jedno, ja próbowałem nie jeść mięsa trzy miesiące, to była jedna wielka katastrofa, ta przygoda mało nie skończyła się rozwodem! Czy Pani sobie wyobraża mężczyznę bez jedzenia mięsa? Chyba nie!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 13.11.2009 17:46

"Owszem, mozna go karmic jak trzode chlewna, bo jest wszystkozerny, ale jako typowy wegetarian szynko zacznie cierpiec na choroby przewodu pokarmowego.
Wiem cos o tym z autopsji."

Z autopsji? To jest co najmniej zastanawiające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pies jest mięsożerny miałam na myśli naturalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co wspólnego ma jedzenie trawy z hipokryzją?

Pies jest wszystkożerny- odstawienie mięsa zagraża jego życiu.
Człowiek jest wszystkożerny. Odstawienie mięsa mu nie zagraża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.