Facebook Google+ Twitter

"Obiekt R/W0036" - współczesna powieść o Bazyliszku

Co łączy pradawnego potwora Bazyliszka i Powstanie Warszawskie? Na pierwszy rzut oka, okazuje się, że prawie nic. Tomasz Bukowski w swojej książce "Obiekt R/W0036" umiejętnie połączył jednak obie legendy, tworząc horror z historycznymi odniesieniami.

Tomasz Bukowski "Obiekt R/W0036" / Fot. Wydawnictwo SOLKażdy z nas pamięta ze szkoły legendę o Bazyliszku. Potwór ten grasował w warszawskich podziemiach, zabijając wzrokiem każdego, kto odważył się wejść mu w drogę. Monstrum zostało zabite ostatecznie przez rezolutnego rzemieślnika, który poszedł do piwnicy w domu przy ulicy Krzywe Koło ze zwierciadłem.

Tomasz Bukowski w powieści "Obiekt R/W0036", wykorzystując starą legendę zmienia jej przebieg. Doniesienia o śmierci potwora, jakie znamy z podań okazują się nieprawdziwe. Bazyliszek zamknięty w pułapce przygotowanej mu przez mieszczan warszawskich w XVI wieku, budzi się z letargu 15 sierpnia 1944 roku - w samym środku Powstania Warszawskiego. Osłabiony potwór powoli zaczyna odzyskiwać utracone przez wieki siły. Zabija wszystkich, którzy wchodzą na jego, sukcesywnie powiększane terytorium. Nie zważa przy tym na przynależność ofiar, pożerając zarówno niemieckich żołnierzy, jak i warszawskich powstańców i cywilów.

Na wieść o pojawieniu się potwora zarówno dowództwo powstania, jak i Niemcy próbują pokonać wspólnego wroga. Z Wewelsburga - swego rodzaju " duchowej" kwatery głównej SS - przyjeżdża specjalna komisja składająca się z naukowców, którzy szukają śladów zwierząt smokopodobnych w różnych częściach świata. Równolegle z Bazyliszkiem zmagają się powstańcy. W obliczu zbliżającej się klęski, dowódca Powstania - Antoni Chruściel - Monter, nakazuje swoim podwładnym przygotowanie dróg ewakuacyjnych ze Starego Miasta, dla żołnierzy i ludności cywilnej. Na przeszkodzie staje oczywiście Bazyliszek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Recenzja zachęciła mnie do zakupienia i przeczytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.