Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10441 miejsce

"Objęcia strachu" - poetycki debiut Anny Jurek

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2010-09-26 20:49

Autorka w swoim debiucie dostarcza czytelnikowi treści poruszające serce i ducha.Utwory zachwycają siłą obrazu oraz wnikliwą obserwacją.Z nagromadzonych konkretów wyłania się niepokój, refleksja nad światem oraz szereg niebagatelnych pytań.

Anna Jurek / Fot. Fot. Własn. Anna JurekW 2008 roku Anna Jurek, wówczas uczennica opoczyńskiego liceum, została laureatką stypendium artystycznego marszałka województwa łódzkiego. Jesteśmy dumni, bijemy brawa... Ów rok był jednak dla młodej poetki łaskawy w jeszcze inne sukcesy, a z pewnością nie poskąpił jej powodów do radości, bowiem nakładem Wydawnictwa Heliodor ukazał się tomik jej wierszy pt. Objęcia strachu. Wydobycie swojej twórczości z przepastnych szuflad i zebranie jej w zwartą publikację to niewątpliwie duże osiągnięcie i szczęście ogromne. Przyjrzyjmy się zatem poezji znajdującej się w niniejszym zbiorze.

Debiutancki tomik mieszczący w sobie ponad siedemdziesiąt utworów, jest utkany z sieci niezwykle wzruszających opowieści, które są w dużej mierze podróżą autorki do wnętrza samej siebie. Zgromadzone wiersze zachwycają siłą obrazu oraz wnikliwą obserwacją, ale z nagromadzonych konkretów wyłania się niepokój, szereg pytań, na które w dużej mierze odpowiedzi nie uzyskamy.

Anna Jurek swoją przygodę z poezją rozpoczęła niezwykle wcześnie, bo w wieku dziesięciu lat. Zebrane utwory odzwierciedlają zatem przemiany, jakie w niej następowały, stąd różnorodność tematyczna w tej publikacji jest rzeczą nieodzowną. Niemniej, siłą tej poezji jest dojrzałość. Dojrzałość w tak młodym wieku? Zadziwiające, ale jednak. Wiersze poetki są także wyrazem jej wrażliwości, ciekawości świata i przekonania, że obok toczy się życie niezwykle różnorodne, ale w tej różnorodności i odmienności każdorazowo znaczące. Są w twórczości Anny Jurek również pytania o istotę życia w świecie obfitującym w dobro, ale i niepozbawionym zła. Jest pragnienie zrozumienia sensu życia w cierpieniu. Pojawia się gorycz, smutek, rozżalenie, bo przecież można dać z siebie więcej, można nastawić ucha, otworzyć oczy, by zobaczyć obok siebie człowieka samotnego, potrzebującego albo i zagubionego. To wszystko nakreśla bardzo wyraźny portret poetki, której dominującą cechą jest - jak się zdaje - jej wrażliwe serce. I zapewne to ono właśnie dyktuje myślom strofy, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Ale ta rozpiętość tematyczna nie wyczerpuje wszakże zagadnień, które porusza autorka. Bo do takich należy również wiara, będąca jak się zdaje drogowskazem jej życia. Wiara, która daje siłę, wskazuje rozwiązania, uczy miłości do człowieka, szacunku do samego siebie, pomaga wydostać się z dolin, które wcale nierzadko na ścieżkach życia się pojawiają. Ale jest to również wiara w dobrego Boga, Jego mądrość i w sens życia, mimo bólu, którego obecność jest nieuchronna, czy nieumiejętności zrozumienia niezawinionego cierpienia, np. ludzi ginących w wojennej pożodze, czy afrykańskich dzieci, których wydęte z głodu brzuszki zwykliśmy oglądać na szklanym ekranie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki, Krzysztof.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo profesjonalna recenzja, wielkie brawo i 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.