Facebook Google+ Twitter

"Obława" filmem 2012 roku

"Obława" to najlepszy film 2012 roku - tak wynika z naszego plebiscytu. Obraz Marcina Krzyształowicza zdobył 18 procent głosów. Drugie miejsce zajęli "Nietykalni" (z wynikiem 16 procent), a trzecie "Mój rower" (14 procent).

 / Fot. W24

Propozycje redakcji Wiadomości24.pl:

1. Obława - film trudny, wielowarstwowy, o kompozycji szkatułkowej, wymagającej od widza skupienia. Kapral Armii Krajowej, partyzant, ukrywa się ze swoim oddziałem w lesie, walcząc z Niemcami i wykonując wyroki na kolaborantach. Otrzymuje rozkaz zabicia właściciela młyna, który okazuje się jego znajomym sprzed wojny... Losy panów wikłają się. Całość utrzymana jest w mrocznym tonie: partyzanci ukrywają się w lesie jak zwierzęta, żyjąc w nędzy, głodzie i niedostatku.

2. Pokłosie - dzieło Władysława Pasikowskiego, które wywołało wiele kontrowersji jeszcze zanim weszło na ekrany kin. Część polskiej historii, którą wolelibyśmy przemilczeć. Mieszkaniec pewnej wsi popada w konflikt z sąsiadami. Jego brat, po latach spędzonych na obczyźnie, wraca do kraju i odkrywa, co jest kością niezgody. Rodzeństwo próbuje rozwikłać tajemnicę, nie zdając sobie sprawy, jakie konsekwencje przyniesie ich śledztwo.

3. Jesteś Bogiem - film, na który fani Paktofoniki czekali wiele lat. Historia trzech kumpli: Magika, Rahima i Fokusa, kochających hip-hop i wytrwale próbujących zaistnieć na polskim rynku muzycznym. Krytycy zachwycili się przede wszystkim perfekcyjnie dobraną obsadą. Widzowie wreszcie mogą zobaczyć na ekranie nowe twarze!

4. Mój rower - dzieło, o którym w fazie produkcji przeciętny człowiek nic nie słyszał, a które nagle pojawiło się na billboardach i w telewizji, reklamowane jako film nominowany do Złotych Lwów. Ciepła historia trzech mężczyzn (dziadka, ojca, syna), którzy w czasie męskiej wyprawy zapominają o starych urazach, zbliżając się do siebie.

5. Skyfall - kolejna część przygód najsławniejszego agenta świata. Co ciekawe, inna niż pozostałe: bardziej stonowana, z pięknymi zdjęciami, czerpiąca garściami z klasyki. 007, ścigając przestępcę na rozpędzonym pociągu, zostaje ranny. Spada do rzeki. Ginie. W tym czasie ktoś dokonuje tego, co wcześniej było niewyobrażalne: atakuje MI6. M jest w niebezpieczeństwie... Zasługuje na pomoc?

Spośród Waszych propozycji wybraliśmy kolejnych 5 obrazów.

6. Róża - za prawdziwe pokazanie polskiego "patriotyzmu" (Łukasz Brzezicki)

7. Nietykalni - niesamowita, choć oparta na faktach, historia Senegalczyka, luzackiego chłopaka z przedmieścia Paryża (Omar Sy), który podejmuje się opieki nad sparaliżowanym, zamożnym Phillippem (Francois Cluzet). Humorystyczne sytuacje w zderzeniu dwóch skrajnie różnych postaci i błyskotliwe dialogi to najmocniejsza strona filmu. Ale także, co ważniejsze, inne spojrzenie na kalectwo, które nie musi odbierać poszkodowanemu prawa do godnego życia i atrakcyjnego spędzania czasu. (Janina Bieleńko)

8. Lęk wysokości - głównym bohaterem "Lęku wysokości" jest młody reporter telewizyjny. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił na oddział psychiatryczny, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca stopniowo zanurza się w świat jego przeżyć. Dowiaduje się nowych rzeczy także o sobie. Świetne role Krzysztofa Stroińskiego i Marcina Dorocińskiego. (Krzysztof Krzak)

9. Atlas chmur - ze względu na Toma Hanksa (Marek Bachorski-Rudnicki)

10. Saga Zmierzch "Przed świtem" - paradoksalnie, film oparty na powieści autorstwa amiszki, traktujacy o "jaroszach" wampirach i dobrych wilkołakach, wpisuje się w religijne propagowanie czystości i wstrzemięźliwości seksualnej, której złamanie (poczęcie dziecka) - skutkuje niewyobrażalnymi mękami dla kobiety. Obraz piękny i w opozycji do aktualnie grzmiących biskupów, posługując się środkami zasługującymi na egzorcyzmy, propaguje to, co również Kościół katolicki uważa za cnotę najwyższą: czystość przedmałżeńską. (Jadwiga Kowalczyk)

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Cieszę się z wygranej "Obławy", choć zgłaszałem "Lek wysokości", a głosowałem na "Pokłosie". Trudno się zdecydować na jeden...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobnie jak p. Bartłomiejowi - brakuje mi w zestawieniu "Hobbita". Gdybym miał jednak wybierać... Obława?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W liście brakuje mi "Hobbita", choć jak dla mnie film roku to "Nietykalni"

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Supermarket"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mój rower" Piotra Trzaskalskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję film "Zakochani w Rzymie" Allena - nostalgiczną opowieść o satyrycznym wydźwięku i intrygującą diagnozę międzyludzkich związków oraz film "Anna Karenina" Wrighta - oryginalną, innowacyjną w realizacji adaptację nieśmiertelnego romansu.
Z filmów polskich wyróżniłabym "Mój rower" oraz "Być jak Kazimierz Deyna" - wzruszające opowieści obyczajowe niepozbawione głębszego sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod ogromnym wrażeniem filmu „Pokłosie”. Przejmująca historia o plamach na kartach naszej historii. To temat który zawsze w społeczeństwie budzi emocji i kontrowersje. Wg mnie bardzo odważny film, który powinni oglądać Polacy. Nie uciekajmy od tematu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wspomnieć o filmie, którego premiera w naszej wolnej i demokratycznej rzeczywistości po raz kolejny jest przesuwana, chodzi o "Układ zamkniet" Ryszrda Bugajskiego. Warto poczytać o produkcji i problemach tego filmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gangster - skrzętnie budowany klimat, fascynujące postaci rodem z mitycznej przypowieści, poezja obrazów. Zdecydowanie film warty uwagi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę swoje dwa nocne komentarze koniecznie uzupełnić, jeżeli jest to portal na swój sposób społeczny i niezależny to wypada podążać tą drogą, chyba stać nas uczestników tego portalu na wytypowanie własnych propozycji, a nie powielanie tego co medialnie się lansuje, często na siłę. Propozycje redakcji takie właśnie są i już ustawiają w jakimś stopniu całą sprawę.Może powinniśmy lansować niechciane oficjalnie i niewygodne filmy jak na przykład "5 dni wojny" o wojnie w Gruzji, w końcu film z 2010 roku który premierę u nas miał w kwietniu 2012. Polecam swój tekst napisany wczoraj na temat tego filmu, niestety został zaszyty przez moderujących gdzieś głęboko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.