Facebook Google+ Twitter

"Obława" filmem 2012 roku

"Obława" to najlepszy film 2012 roku - tak wynika z naszego plebiscytu. Obraz Marcina Krzyształowicza zdobył 18 procent głosów. Drugie miejsce zajęli "Nietykalni" (z wynikiem 16 procent), a trzecie "Mój rower" (14 procent).

 / Fot. W24

Propozycje redakcji Wiadomości24.pl:

1. Obława - film trudny, wielowarstwowy, o kompozycji szkatułkowej, wymagającej od widza skupienia. Kapral Armii Krajowej, partyzant, ukrywa się ze swoim oddziałem w lesie, walcząc z Niemcami i wykonując wyroki na kolaborantach. Otrzymuje rozkaz zabicia właściciela młyna, który okazuje się jego znajomym sprzed wojny... Losy panów wikłają się. Całość utrzymana jest w mrocznym tonie: partyzanci ukrywają się w lesie jak zwierzęta, żyjąc w nędzy, głodzie i niedostatku.

2. Pokłosie - dzieło Władysława Pasikowskiego, które wywołało wiele kontrowersji jeszcze zanim weszło na ekrany kin. Część polskiej historii, którą wolelibyśmy przemilczeć. Mieszkaniec pewnej wsi popada w konflikt z sąsiadami. Jego brat, po latach spędzonych na obczyźnie, wraca do kraju i odkrywa, co jest kością niezgody. Rodzeństwo próbuje rozwikłać tajemnicę, nie zdając sobie sprawy, jakie konsekwencje przyniesie ich śledztwo.

3. Jesteś Bogiem - film, na który fani Paktofoniki czekali wiele lat. Historia trzech kumpli: Magika, Rahima i Fokusa, kochających hip-hop i wytrwale próbujących zaistnieć na polskim rynku muzycznym. Krytycy zachwycili się przede wszystkim perfekcyjnie dobraną obsadą. Widzowie wreszcie mogą zobaczyć na ekranie nowe twarze!

4. Mój rower - dzieło, o którym w fazie produkcji przeciętny człowiek nic nie słyszał, a które nagle pojawiło się na billboardach i w telewizji, reklamowane jako film nominowany do Złotych Lwów. Ciepła historia trzech mężczyzn (dziadka, ojca, syna), którzy w czasie męskiej wyprawy zapominają o starych urazach, zbliżając się do siebie.

5. Skyfall - kolejna część przygód najsławniejszego agenta świata. Co ciekawe, inna niż pozostałe: bardziej stonowana, z pięknymi zdjęciami, czerpiąca garściami z klasyki. 007, ścigając przestępcę na rozpędzonym pociągu, zostaje ranny. Spada do rzeki. Ginie. W tym czasie ktoś dokonuje tego, co wcześniej było niewyobrażalne: atakuje MI6. M jest w niebezpieczeństwie... Zasługuje na pomoc?

Spośród Waszych propozycji wybraliśmy kolejnych 5 obrazów.

6. Róża - za prawdziwe pokazanie polskiego "patriotyzmu" (Łukasz Brzezicki)

7. Nietykalni - niesamowita, choć oparta na faktach, historia Senegalczyka, luzackiego chłopaka z przedmieścia Paryża (Omar Sy), który podejmuje się opieki nad sparaliżowanym, zamożnym Phillippem (Francois Cluzet). Humorystyczne sytuacje w zderzeniu dwóch skrajnie różnych postaci i błyskotliwe dialogi to najmocniejsza strona filmu. Ale także, co ważniejsze, inne spojrzenie na kalectwo, które nie musi odbierać poszkodowanemu prawa do godnego życia i atrakcyjnego spędzania czasu. (Janina Bieleńko)

8. Lęk wysokości - głównym bohaterem "Lęku wysokości" jest młody reporter telewizyjny. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił na oddział psychiatryczny, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca stopniowo zanurza się w świat jego przeżyć. Dowiaduje się nowych rzeczy także o sobie. Świetne role Krzysztofa Stroińskiego i Marcina Dorocińskiego. (Krzysztof Krzak)

9. Atlas chmur - ze względu na Toma Hanksa (Marek Bachorski-Rudnicki)

10. Saga Zmierzch "Przed świtem" - paradoksalnie, film oparty na powieści autorstwa amiszki, traktujacy o "jaroszach" wampirach i dobrych wilkołakach, wpisuje się w religijne propagowanie czystości i wstrzemięźliwości seksualnej, której złamanie (poczęcie dziecka) - skutkuje niewyobrażalnymi mękami dla kobiety. Obraz piękny i w opozycji do aktualnie grzmiących biskupów, posługując się środkami zasługującymi na egzorcyzmy, propaguje to, co również Kościół katolicki uważa za cnotę najwyższą: czystość przedmałżeńską. (Jadwiga Kowalczyk)

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

Cieszę się z wygranej "Obławy", choć zgłaszałem "Lek wysokości", a głosowałem na "Pokłosie". Trudno się zdecydować na jeden...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobnie jak p. Bartłomiejowi - brakuje mi w zestawieniu "Hobbita". Gdybym miał jednak wybierać... Obława?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W liście brakuje mi "Hobbita", choć jak dla mnie film roku to "Nietykalni"

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Supermarket"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mój rower" Piotra Trzaskalskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuję film "Zakochani w Rzymie" Allena - nostalgiczną opowieść o satyrycznym wydźwięku i intrygującą diagnozę międzyludzkich związków oraz film "Anna Karenina" Wrighta - oryginalną, innowacyjną w realizacji adaptację nieśmiertelnego romansu.
Z filmów polskich wyróżniłabym "Mój rower" oraz "Być jak Kazimierz Deyna" - wzruszające opowieści obyczajowe niepozbawione głębszego sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod ogromnym wrażeniem filmu „Pokłosie”. Przejmująca historia o plamach na kartach naszej historii. To temat który zawsze w społeczeństwie budzi emocji i kontrowersje. Wg mnie bardzo odważny film, który powinni oglądać Polacy. Nie uciekajmy od tematu....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wspomnieć o filmie, którego premiera w naszej wolnej i demokratycznej rzeczywistości po raz kolejny jest przesuwana, chodzi o "Układ zamkniet" Ryszrda Bugajskiego. Warto poczytać o produkcji i problemach tego filmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gangster - skrzętnie budowany klimat, fascynujące postaci rodem z mitycznej przypowieści, poezja obrazów. Zdecydowanie film warty uwagi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę swoje dwa nocne komentarze koniecznie uzupełnić, jeżeli jest to portal na swój sposób społeczny i niezależny to wypada podążać tą drogą, chyba stać nas uczestników tego portalu na wytypowanie własnych propozycji, a nie powielanie tego co medialnie się lansuje, często na siłę. Propozycje redakcji takie właśnie są i już ustawiają w jakimś stopniu całą sprawę.Może powinniśmy lansować niechciane oficjalnie i niewygodne filmy jak na przykład "5 dni wojny" o wojnie w Gruzji, w końcu film z 2010 roku który premierę u nas miał w kwietniu 2012. Polecam swój tekst napisany wczoraj na temat tego filmu, niestety został zaszyty przez moderujących gdzieś głęboko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.