Facebook Google+ Twitter

Obława na wilki - stan wojenny w Nowej Hucie

Czas wojenny był dla mieszkańców Nowej Huty bardzo ciężki.To nie tylko "godziny policyjne", ale prawdziwe starcia z oddziałami ZOMO. Wyjście z domu w czasie "godziny policyjnej", było równoznaczne z "biciem pałkami" przez te jednostki.

13 grudnia 1981 r. Kraków / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_wojenny_w_Polsce_1981-1983W nocy z 12 na 13 grudnia zostali uwięzieni działacze "Solidarności". Z samego tylko terenu Nowej Huty zostały aresztowane 23 osoby. Potem dołączyły do nich setki innych. Ukrywający się działacze natychmiast rozpoczęli działalność konspiracyjną.

Wielu z nich chce zostać anonimowymi. Nie walczyli dla chwały, nie piszą o nich książek, nie ma ich nazwisk w encyklopediach - "mali wielcy" czasów stanu wojennego. Bezimienni bohaterowie Polski, którzy swą postawą doprowadzili w końcu do zmian na mapie politycznej Europy.Duża ich część nie ma obecnie - czy nie miała już dawniej - na opłacenie czynszu, rachunków, lekarstw... Po roku 1989, jako aktywni społecznie, byli zwalniani z pracy w pierwszej kolejności. Tego wymagał plan Balcerowicza: posłuszeństwa, nie oporu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"13 października w pobliżu kościoła Arka Pana zginął Bogdan Włosik.
- Chodziłem do Technikum Mechanicznego na os. Szkolnym. W tym dniu tak jak każdego innego, kiedy odbywały się manifestacje, byliśmy zwolnieni ze szkoły wcześniej. Miało to taki plus, że mogłem wrócić ze szkoły, przebrać się i iść na manifestację - opowiada Alek Kopacz, działacz Federacji Młodzieży Walczącej.

Tego dnia siły ZOMO były wyjątkowo duże i brutalne. - Ja ten czas spędziłem na ul. Kocmyrzowskiej. Jedna barykada była przy Placu w Bieńczycach i druga duża przy rondzie Kocmyrzowskim. Główne walki jednak toczyły się wokół pomnika Lenina.
Akurat pod Arką tych walk prawdopodobnie nie było - dodaje Kopacz.

Strzały pod Arką

- Był taki huk jakiś. Podbiegliśmy do okna i kogoś nieśli na ławkę. Sąsiad z trzeciego piętra powiedział,że to postrzał.
Ludzie podnieśli bluzę czy koszulę i tam był taki ślad, jak po kuli. Nie wiem kto wezwał pogotowie, a on leżał na tej ławce i ktoś mu podłożył kurtkę pod głowę. Podobno w drodze do szpitala zmarł - wspomina mieszkanka bloku 11 na os. Przy Arce.

Zobacz nasz film o śmierci Bogdana Włosika i jej wpływie na młodych ludzi w Nowej Hucie, takich jak Alek Kopacz, który kilka lat później tworzył antykomunistyczną organizację Federację Młodzieży Walczącej. W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia ze zbiorów prywatnych"j/w

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesyłam link na stronę o śp.Bogdanie i tamtych czasach..Nigdy tego nie zapomnę:
http://www.darpoint.pl/pages/Bogdan%20Wlosik/Bogdan%20Wlosik.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.