Facebook Google+ Twitter

"Obłęd`44" Piotra Zychowicza. Wezwanie do wiecznej dyskusji

Jak doszło do tego, że Polacy utracili wolność w wyniku II wojny światowej? – to zasadnicza kwestia, jaką porusza Piotr Zychowicz w najnowszej książce „Obłęd`44”.

Piotr Zychowicz, Oblęd`44, czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie, Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 2013 / Fot. okładka książki Wokół każdego powstania narodowego toczą się niekończące się spory, jednak najwięcej kontrowersji pojawia się wciąż w związku z ostatnim ruchem narodowowyzwoleńczym. Powstanie Warszawskie, obejmowane pamięcią przez żyjące pokolenia, było zdarzeniem, z jakim wiążą się losy wielu rodzin rozrzuconych po świecie. Każda z nich poniosła ofiarę i przechowuje w pamięci niezatarte piętno ekstremalnych doświadczeń. Z powstańczym zrywem z roku 1944 roku rozliczali się pisarze pokolenia wojennego, dla których był on przełomowym i najważniejszym wydarzeniem w życiu. Jeszcze i dla twórców współczesnych stanowi to zdarzenie ważny punkt odniesienia twórczości. Tragiczne doświadczenia rodziców odciskały piętno na ich dzieciach i motywowały do pisania. Stefan Chwin, którego matka była sanitariuszką podczas powstania, wyznał w dzienniku: „pisałem przede wszystkim z zemsty za to, że świat jest nie dość piękny”.

Nie dziwi fakt, że Powstanie Warszawskie to główny temat debat historyków i publicystów, zajmujących się dziejami najnowszymi. Wszak, jak słusznie podsumował cytowany wyżej Stefan Chwin, tragedia roku 1944 – „palący uraz klęski Powstania Warszawskiego był przez prawie całą drugą połowę XX wieku jednym z fundamentów świadomości politycznej Polaków – w równym stopniu komunistów co antykomunistów”. Książka Piotra Zychowicza, publicysty historycznego, autora obrazoburczego bestsellera „Pakt Ribbentrop-Beck”, jest tego świadectwem – potwierdzeniem, że dyskusje na temat zasadności wszczynania Powstania Warszawskiego oraz jego przebiegu i politycznych skutków należą do zagadnień żywych i ważnych dla współczesności i przyszłości, nawet po upływie 70 lat od zdarzenia. Rozważaniom swym nadał autor prowokacyjny tytuł „Obłęd`44”, który wyraża zasadniczą tezę, wskazaną w podtytule, że „Polacy zrobili prezent Stalinowi”, przyczyniając się tym samobójstwem do sowietyzacji kraju nad Wisłą.

Książka „Obłęd'44” ukazała się w Wydawnictwie REBIS, które zadbało o to, by wesprzeć szokujące wywody autora szeregiem fotografii, wymownie ilustrujących ogrom tragedii: masowe ofiary, zburzenie stolicy, bezpowrotną stratę dóbr kultury. To przecież bezdyskusyjnie jej wyraz. W rozważaniach Piotra Zychowicza te właśnie skutki decyzji wywołania powstania stanowią koronny argument, potwierdzający tezę o samobójczym jej charakterze, ale największą wagę nadaje późniejszym konsekwencjom tego poświęcenia. Istotne w jego teorii jest przekonanie, że wszczęcie Powstania Warszawskiego było jednym z wielu błędów polityki ówczesnych przywódców. Skrupulatnie zatem odsłania karygodne w swojej ocenie kroki polityczne, począwszy od roku 1939. W myśl ciągu wywodów klęska powstańcza jest lekkomyślnym zwieńczeniem nieudolnie i bezmyślnie planowanych sojuszy. Z perspektywy współczesnej, w oparciu o analizy krytyki polityczno-historycznej autor pisze historię II wojny światowej od nowa. Przekonuje, że były sposoby na to, by powtórnie, podobnie jak w wyniku I wojny, Polska odzyskała niepodległość, a ogromne wschodnie mocarstwo legło w gruzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"bezpowrotną stratę dóbr kultury" ubolewam! A co myśmy zrobli po 1945 z zamkami i pałacami oraz księgozbiorami na tzw. ziemiach odzyskanych?...

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszne uwagi, Piotrze. Nasuwa się szereg wątpliwości, bo nigdy ciąg zdarzeń politycznych nie jest jednoznaczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książkowy wysyp poświęcony walkom narodowowyzwoleńczym. Powstanie Warszawskie, jego sens temat rzeka, który ostatnio zyskuje tylu przeciwników przeciwników, co zwolenników. Czy zrobiliśmy Stalinowi prezent? Organizatorom Powstania znane były decyzje konferencji teherańskiej, gdzie zostaliśmy sprzedani Sowietom tworząc m.in. doskonały bufor przed Zachodem. Czy zawarte sojusze przed wybuchem wojny były błędem polityków? A z kim wówczas można było zawrzeć sojusz, no chyba, że jak w tytule poprzedniej książki Zychowicza "Pakt Ribbentrop-Beck".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.