Facebook Google+ Twitter

Oblężenie Malborka rozpoczęte

Imprezę plenerową "Oblężenie Malborka" w tym roku wyreżyseruje Bogusław Wołoszański. Dziś zaczyna się 14. edycja inscenizacji wydarzeń sprzed 603 lat.

Zamek w Malborku ok. 1895 r. / Fot. Wikipedia Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem polski król Władysław Jagiełło wyruszył w pochód triumfalny 18 lipca 1410 roku, dotarł pod twierdzę dopiero 25 lipca. Te kilka dni zwłoki pozwoliły Henrykowi von Plauen, komturowi Świecia, na przygotowanie zamku malborskiego do obrony. Na tyle skutecznie, że dwumiesięczne oblężenie zamku zakończyło się bez sukcesu 19 września, kiedy podjęto decyzję o odwrocie.

Historia tych wydarzeń nie jest w pełni wyjaśniona. Organizator pokazu chciałby, aby widowisko pozwoliło odpowiedzieć na wiele pytań, dotyczących wojny z Krzyżakami w 1410 roku i historii Malborka. Bogusław Wołaszański powiedział: "Mamy tu wiele tajemnic, które warto podjąć, m.in. czy Jagiełło mógł wcześniej tutaj dotrzeć, czy powinien wykorzystać "szok pogrunwaldzki" i zdobyć zamek, czy miał rację, decydując się odejść.. To jest dopiero prawdziwa nauka historii".

W 2013 oblężenie Malborka rozpoczyna się już dziś. W inscenizacji weźmie udział kilku znanych polskich aktorów. Karol Strasburger wcieli się w króla Władysława Jagiełłę, Marek Frąckowiak zagra wielkiego księcia litewskiego Witolda, a Marek Siudym biskupa Mikołaja Trąbę. Nocny pokaz oblężenia zamku z 1410 roku będzie można zobaczyć, aż trzykrotnie.

Wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. promocji, Rafał Mańkus, mówi, że z każdym rokiem przybywa do Malborka więcej widzów, to wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością. Tradycyjnie na gości czekają kramy rzemieślników rozstawione przez cały weekend wokół zamku. Odważni będą mieli okazję odwiedzić obozy rycerskie i spróbować swoich sił w turniejach. Przygotowano również warsztaty pieśni ludowych i spektakle teatrów ulicznych.

O nowych inicjatywach "Oblężenia Malborka" czytaj: Oblężenie Malborka – czternasta edycja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Impreza, jak widzę, z tzw. rozmachem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.