Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29579 miejsce

Oblicza Etiopii - spotkanie w ExIF STuDiO

„Etiopia to niezwykła kraina, która na każdym odwiedzającym zostawia swoiste piękno lecz najbardziej niezwykli są jej mieszkańcy” - czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Plakat - zaproszenie do STuDiO ExIF. / Fot. Teresa Stachowicz.Piątkowe wieczory w STuDiO ExIF zapewne na trwałe wpiszą się w kalendarium wydarzeń kulturalnych stolicy. Po prezentacji zdjęć z Tajlandii, Jordanii i Syrii, 19. listopada 2010 roku na pokaz swoich fotografii z podróży do Etiopii, zaprasza uczestniczka warsztatów mistrza Tomka Staszewskiego – Teresa Stachowicz.

Spotkanie na tyle wyjątkowe, że w ten rejon kontynentu afrykańskiego zapuszcza się niewielu podróżników, mimo niezaprzeczalnej atrakcyjności tych ziem, sięgającej blisko 3.000 lat historii i ciekawej przyrody.

To najwyżej położone państwo Afryki – około 2.000 m.n.p.m. Ten biblijny Eden;Cesarski Gonder Pałac. / Fot. Teresa Stachowicz. to teraz jeden z najuboższych krajów świata. Zacofany gospodarczo i społecznie tak głęboko, że niektóre jego regiony sprawiają wrażenie wyjętych z minionej epoki.
Etiopia obejmuje obszar 1.127 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którym żyje 73 miliony ludzi utrzymujących się głównie z rachitycznego, ze względów klimatycznych, rolnictwa oraz przetwórstwa rolno – spożywczego. Podstawowym produktem eksportowym jest kawa i owoce.

Kobiety. / Fot. Teresa Stachowicz.Niedobór gruntów rolnych oraz cyklicznie pojawiające się susze są przyczyną występujących okresów klęsk głodowych.
W 1974 roku, taka sytuacja i nasilające się ruchy separatystyczne doprowadziły do upadku panującego od 1930 roku (z kilkuletnią przerwą) cesarza Hajle Sellasje. Władze przejęło wojsko wprowadzając reżim komunistyczny, który trwał do 1991 roku.

Pod panowaniem Hajle Sellasje, Etiopia była państwem totalitarnym. Jednak do dziś cesarz darzony jest wielkim szacunkiem, bowiem Etiopczycy widzą w nim wcielenie boga.
Jak głosi legenda, cesarz wywodził się z rodu pierwszego panującego króla Chaty we wsi. / Fot. Teresa Stachowicz.Menelika I, którego – jak podają źródła – rodzicami byli król Salomon i królowa Saba.

Według historyków Hajle Sellasje to kontrowersyjny władca. Do jego osiągnięć należało zreorganizowanie armii, zniesienie niewolnictwa, wprowadzenie konstytucji i ustroju parlamentarnego. Natomiast cieniem się kładzie to, że z wielką ignorancją odnosił się do osób światłych, faworyzując niewykształconych ludzi z nizin społecznych, którymi obsadzał najwyższe w państwie urzędy.
Niekompetencja urzędników, lekceważenie interesów państwa i społeczeństwa, powodowały coraz większe zubożenie ludu. Równocześnie cesarz i jego dwór pławili się w bogactwie, gorsząc przepychem nawet odwiedzających go dostojników państw sąsiednich.
Stosunki tam panujące, znają czytelnicy książki Ryszarda Kapuścińskiego „Cesarz”.

Starzec i dziecko. / Fot. Teresa Stachowicz.W latach 1974 do 1991 pod rządami pułkowników sytuacja gospodarcza
i społeczna nie uległa zasadniczym zmianom. W 1993 roku zaistniały warunki do uformowania się nowej struktury państwa, już niepodległego. Powstała Parlamentarna Republika Federalna. I choć ustrój państwa ewoluował, Etiopia nadal boryka się ze wspomnianymi wcześniej trudnościami.

Mimo iż sytuacja materialna większości społeczeństwa jest dalece niezadowalająca, przypadki kradzieży zdarzają się sporadycznie. Turyści odwiedzający ten kraj mogą tu czuć się bezpiecznie.

W najbliższy piątek, o swoich wrażeniach z pobytu w Etiopii opowie, kolekcję zdjęć wspaniałej tamtejszej przyrody i plemion żyjących w Dolinie Omo oraz cennych zbytków, z których wiele wpisanych jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO przedstawi Teresa Stachowicz.
Kapłan prezentujący krzyże. / Fot. Teresa Stachowicz.Bet Mercurios wykuty w skale. / Fot. Teresa Stachowicz.Dziewczyna. / Fot. Teresa Stachowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Stefanio, nie neguj czerwonych łapek bez uzasadnienia, bo one bardzo dużo mówią. Pamiętam, jak w Niemczech pracując pięć lat musiałem czerwienić się na twarzy w imię Polaków. Smutne to. Jednego Polaka nawet zoperowałem, ponieważ gdyby się wydało, wszyscy wylecieliby z pracy. Poszedł ze swoim kolegą do miasta. W drodze powrotnej popijali sobie. Jeden z nich nie mógł dalej pić, więc drugi chciał wlewać mu do gardła a jak ten bronił się, dostał butelką po głowie w taki sposób, że miał cięcie przy skroni 10 cm do samej czaszki. Wszyscy mieliśmy w Polsce rodziny na utrzymaniu a niektórzy mieli do przepracowania 1 i 2 lat, żeby dostać niemiecką emeryturę. Kilku było na czarno. Przyszli do mnie, żeby coś zaradzić. Zgłoszenie do pogotowia ratunkowego równało się dla wszystkich katastrofą. Nie jestem chirurgiem, ale na fizjologii znam się co nieco.
Takie właśnie zachowania świadczą o poziomie umysłowego rozwoju, braku szacunku dla odmienności ludzkiej natury. Mnie czerwone łapki nie przeszkadzają i wiem dlaczego stawiają. No, ale jak to im ulży, to na zdrowie! Tylko że to pozostaje w podświadomości, tego się już nie wyleczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewelino, łapkami sie nie przejmuję; rozumiem, że to kogoś bawi... zatem niech się bawi, jesli mu czasu nie szkoda :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 19.11.2010 21:11

Steniu, bardzo mnie zachęciłaś do Piekielnych Piątków u Tomka Staszewskiego. Może uda mi się zobaczyć jakąś wystawę, gdy będę w Warszawie. Łapkami się nie przejmuj, przecież to dziecinada (ale to nie Amelka się bawiła :)). Interesujące fotografie a w połączeniu z Twoim artykułem, budzą tęsknotę za nieznanym, dalekim lądem, za wyprawą do "prawdziwej", czarnej Afryki. (Chociaż ja bym tam za Chiny nie pojechała - za gorąco. Ale tym bardziej puszczam wodze fantazji, wyobrażam sobie, że mam zdrowie i siły konia a nie francuskiego pieska i szybuję w obłokach ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst i fotografie przemawiają! Niestety 19 listopada muszę być w zupełnie innym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

21 czerwonych łapek!
Pytam Anonimów o uzasadnienie; co się nie podobało, mój tekst, czy zdjęcia Teresy Stachowicz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł o ciekawym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To by była wspaniała wyprawa.
Świetny materiał!.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te wyprawy są bardzo interesujące link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy ja go kiedykolwiek odwiedzę? Może uda się?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładne zdjęcia, przedtawiające egzotykę tego kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.