Facebook Google+ Twitter

Oblicza Nowej Huty

Strach przed bandytami, przestępstwa, rozboje, kultura i socrealizm, do którego wzdychają artyści. Krakowska Nowa Huta - dzielnica kontrastów.

Krakowska Praga

Akpa Jest w Krakowie miejsce, o które z niepokojem pytają przyjezdni, a mieszkańcy pozostałych dzielnic miasta zwykli omijać je szerokim łukiem. U niektórych budzi strach, u innych podziw i zachwyt. Krakowska Nowa Huta to dzielnica osławiona już w całej Polsce i często porównywana z warszawską Pragą, choć nie ma z nią nic wspólnego, oprócz złej sławy.

Socrealizm i bandyci

Historia Nowej Huty zaczyna się pod koniec lat 40. Została zaprojektowana jako samodzielne miasto i dziś stanowi jeden z najwybitniejszych i największych dzieł socrealizmu. W założeniu miało to być nowoczesne miasto robotników i ich rodzin. Legenda Nowej Huty przetrwała do dziś i nadal czuć tam powiew minionej epoki ziejący od odremontowanych blokowisk.

Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy boją się wychodzić wieczorami na spacery w obawie przed napadem czy rabunkiem. Sprawcami przestępstw są najczęściej grupki młodych ludzi, dla których napady na innych stanowią najwyraźniej alternatywną formę spędzania wolnego czasu. To między innymi dlatego nowohuckie mieszkania są tanie, ale nie każdy potrafi zignorować pogłoski o kilku niewyjaśnionych zabójstwach mających miejsce właśnie tam.

Siekiery...

Dzisiaj jest trochę bezpieczniej. Nieco starsi prawie wszyscy siedzą w więzieniach. Niestety rośnie młode pokolenie, które jest w nich zapatrzone. Zdarza się, że nawet najmłodsi zaczynają biegać po osiedlach z siekierami. Prawdą jest, że w okolicy niektórych ulic lepiej nie wychodzić późnym wieczorem, ale są również miejsca, gdzie niebezpiecznie jest nawet w dzień. Tak jest na Osiedlu Teatralnym, Uroczym oraz w Centrum "C".

....i teatr


Nowa Huta posiada poważne zaplecze kulturalne. I dobrze, bo w ten sposób zaczyna się wychowywać nowohucką młodzież i niejako zmusza się ją do aktywności artystycznej. Tak było w przypadku przedsięwzięcia Jerzego Fedorowicza, dyrektora Teatru Ludowego w Krakowie, który postanowił zaangażować trudną młodzież do sztuki "Piątka gorszej szansy". Działa tutaj potężny Nowohucki Dom Kultury, jeden z nawiększych w Krakowie, który wychodzi do młodzieży z niewybredną ofertą kulturalną. To tutaj mieści się Krakowski Klub Fotograficzny, Klub Poznaj Świat, klub małego szachisty, Amatorski Klub Tańca Towarzyskiego "encek" i Formacja Taneczna ATTK. To tutaj zjeżdżają zespoły folklorystyczne z krajów europejskich, tutaj mozna zapoznać się z kulturą innych narodów.

I chyba większość się zgodzi, że pokazanie innych form spedzania czasu i tym samym zmiana myślenia z agresywnego na twórcze jest jedną z lepszych dróg do wyeliminowania zagrożenia.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dodam jeszcze że twój tekst składa się z powtórzonych stereotypów czym wcale nie przyczyniasz sie do zmienienia tej "złej sławy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

na samym początku wspominasz o tej złej sławie dzielnicy, po czym w dlaszej części tekstu sam jeszcze bardziej demonizujesz hute! nie rozumiem przesłania tego tekstu. Brak jakiejkolwiekpuenty czy chociaż biednego podsumowania, wyrażenia twojej opini na ten temat, poza tym mierna, szkolna warstwa tekstowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Prawdą jest, że w okolicy niektórych ulic lepiej nie wychodzić późnym wieczorem, ale są również miejsca, gdzie niebezpiecznie jest nawet w dzień. Tak jest na Osiedlu Teatralnym, Uroczym oraz w Centrum "C"."

proponuję jednak spacer po nowej hucie i organoleptyczne zbadanie tego "niebezpieczeństwa", bo ten artykuł to kilka komunałków pomieszanych z dubami smalonymi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.