Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21895 miejsce

Oblicze dzisiejszego Górnego Śląska. Jakie jest naprawdę?

Na temat czarnego Śląska krąży wiele obiegowych opinii. Przeważają negatywne. Większość z nich to powielane stereotypy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, choć niektóre zawierają ziarnko prawdy

Górnicy po pracy. Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Mijnwerkers/ Miners/ domena publicznaŚląsk kojarzy się z miejscem, które lepiej omijać z daleka. Powietrze śmierdzi, ziemia jest martwa, zatruta, zryta, zdewastowana na powierzchni i od środka przez huty, kopalnie i inne zakłady przemysłu ciężkiego. Jak w Czarnobylu, nie da się oddychać i żyć. Stare kamienice z nietynkowanej cegły, zwane familokami, z haźlikami na dworze, chlywikami i ziemistym podwórzem bez zieleni, wydają się być oazą nędzy i zacofania. W świadomości wielu goroli, jak często nazywa się tu wszystkich nie-ślązaków, hanysi są niewykształceni, o dziwnych zwyczajach i obcej kulturze, a ich godki nie można zrozumieć. W dodatku przylgnęła do nich łatka ludzi obcych, podejrzanych - Niemców czy Polaków drugiej kategorii. To chyba skutek setek lat życia w granicach Niemiec oraz przymusowego wcielania Ślązaków do armii niemieckiej w czasie wojen światowych. Mimo to, Śląsk był kiedyś miejscem masowego osiedlania się ludzi z innych części Polski.

Jaki jest naprawdę Śląsk A. D. 2011?

Jest zdecydowanie inny, niż kilkadziesiąt, 20, czy nawet 10 lat temu. Ludzie nie przyjeżdżają tu już za chlebem, do pracy w kopalniach. Większość zakładów wydobywczych została zlikwidowana. Jest wręcz przeciwnie, trwa exodus ze Śląska. Wyjeżdżają głównie emerytowani pracownicy, którzy ongiś przyjechali tu do pracy w przemyśle, oraz młodsze pokolenie, głównie do pracy w innych krajach UE.

To już nie jest kraina zatruta jak kiedyś. Zakłady, które emitowały największą ilość zanieczyszczeń, zamknięto. Te, które pozostały, oczyszczają swe wyziewy. Skutek - jakość powietrza w miastach górnośląskich jest podobna jak w innych polskich miastach. Wiele poprzemysłowych obszarów zostało zrekultywowanych, jednak wiele wciąż czeka na przywrócenie do stanu pierwotnego. Proces ten jest bardzo kosztowny, dlatego musi być rozłożony w czasie na wiele dziesięcioleci. To spuścizna setek lat bezlitosnej eksploatacji tej ziemi, wysysania z niej i z jej mieszkańców wszystkiego, co cenne. Śląsk był bowiem traktowany bezlitośnie eksploatowany jak kolonia zamorska. Tyle, że był bliżej.

Starych, zbudowanych z cegły śląskich familoków, znanych z filmów Kazimierza Kutza, jest jakby mniej. Uważane za oazy nędzy, w większości były kiedyś domami o wysokim standardzie. Wiele zostało zburzonych, inne po otynkowaniu całkowicie straciły swój charakter. Ale są jeszcze na Śląsku dzielnice, zabudowane niemal wyłącznie takimi domami. Dość wymienić unikatowe na skalę światową osiedle Nikiszowiec w Katowicach, Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Lipiny w Świętochłowicach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zapewniam, że artykuł jest szczery, pisany wg własnego oglądu spraw Śląska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykul niepelny, jak sie zmienil? to co jest innego nowego jacy sa ludzie obecni ?czyzby slask zostal tak jak kiedys przez Niemcow zdominowany tak teraz przez Polakow. Dlamnie artykul niepewny malo szczery, slask jest owszem pomieszany, ale jak piszesz duzo przyjezdnych, wyjezdza do maciezy a mlodziez na zachod . Ale slask nadal jest pozostawionym samym sobie ze swoimi problemami , i niewierze ze cos sie zmieni na lepsze .Tak mozna napisac o calej polsce zmienia ja Unia Europejska . Ale kiedys to wszystko sie rozpadnie , co wtedy zostanie? po prostu stara bida a szczegolnie jesli chodzi o ten czarny slask . Jeszcze jest wiele kopaln choc skazanych na powolne umieranie , gornicy jednak fedruja wegiel i z tego zyja to skarb slaska choc coraz mniej oplacalny , ale pozyjemy zobaczymy . A coz mi po ekologi jak niebede mial zaco rodziny wyzywic nic tylko bida, slask sie stacza bo taki jest nacisk z gory i lepij ni bydzie ino idzie na gorsze . Nima inszej godki jo nie slysza ? ZLOTE CZASY SLASKA POSZLY WEK. AP.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adrian Skąpski
  • Adrian Skąpski
  • 14.08.2011 11:15

Yhy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry i bardzo prawdziwy artykuł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.