Facebook Google+ Twitter

Oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-12-01 18:13

Nowa publikacja wydawnictwa PIW "Nowożytna historia Japonii" Andrew Gordona przybliża doświadczenia wspólne całemu ziemskiemu globowi. To interesujący obraz dwóch ostatnich stuleci widziany przez pryzmat jednego ze współczesnych mocarstw.

Oczy mieszkańców środkowej Europy zawsze ze szczególną ciekawością zwracały się w kierunku Dalekiego Wschodu, w stronę niezwykłego i tajemniczego Kraju Kwitnącej Wiśni. Niemal powszechnym też zjawiskiem jest zainteresowanie kulturami egzotycznymi. Nielicznym dane było udać się w podróż, by zwiedzić ten obszar, poznać go osobiście. Z pewnością współcześnie dzięki rozwojowi technologii obraz ten znacznie się ukonkretnił, a jednocześnie ów odległy, egzotyczny świat znacznie się przybliżył. Kinematografia, dziennikarstwo uczyniły go wyraźnym. Nie oznacza to jednak, że wiedza o tym świecie jest pełna. W większości przypadków jest ułamkowa, wybiórcza. Kiedy zatem pojawia się monografia, dzięki której wiedzę można poszerzyć, powstaje szczęśliwa okoliczność zaspokojenia ciekawości.

Iwona Merklejn, tłumaczka oryginału angielskiego „A Modern History of Japan” Andrew Gordona objaśnia, że jej zamiarowi udostępnienia polskiemu czytelnikowi obszernego dzieła o dziejach Japonii towarzyszyła świadomość, że zawiera ono ogromny obszar wiedzy, której rozmach stanowi wyzwanie dla badacza i tłumacza. Można przyznać, że także dla czytelnika. Owoc pracy badawczej nad ostatnimi dwustoma latami przemian, jakie zachodziły w Japonii, to znaczny okres do ogarnięcia. Lektura monumentalnej publikacji wymaga pewnego zaangażowania. Wysiłek, jaki trzeba włożyć, jest jednak wynagrodzony. Dzięki niemu otrzymuje się zasób wiedzy, umożliwiającej uchwycenie określonych procesów historycznych, jakie ukształtowały oblicze współczesnej Japonii oraz zadecydowały o jej niepowtarzalnym charakterze.

Zdaniem autora, Andrew Gordona mamy do czynienia z niezwykłym okresem dwóch stuleci, jakie zajmują wyjątkowe miejsce również w historii powszechnej. Historia nowożytna zaczyna się rewolucją przemysłową, jaka ma wpływ na globalny rozwój ekonomiczny i polityczny całego świata. Uwzględnienie tych zależności i ukazanie splotu czynników na kształt dziejów Japonii od czasu rządów wielkich generałów (siogunów) z rodu Tokugawów po wiek XX wyjaśnia źródła zdumiewających przemian kraju od statusu półkolonii po pozycję imperialistycznego mocarstwa, niemalże równego zachodnim potęgom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.