Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11724 miejsce

Obłoki srebrzyste - niezwykłe zjawisko na niebie do końca sierpnia

Wczoraj w nocy nad Gdańskiem można było ujrzeć niecodzienny spektakl, w którym główną rolę odgrywały niezwykłe obłoki srebrzyste.

 / Fot. Sylwia Legutko Już od połowy maja można wyszukiwać na północnym niebie jednych z najpiękniejszych chmur na ziemskim niebie, czyli obłoków srebrzystych, które są zjawiskiem dość unikatowym w swoim rodzaju, a ich pochodzenie nie jest do końca zidentyfikowane. Obłoki srebrzyste to polarne chmury mezosferyczne. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50 i 70 stopniem północnej i południowej szerokości geograficznej. Są to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi. Znajdują się w mezosferze około 75 –85 km ponad powierzchnią ziemi. O obłokach srebrzystych ciągle niestety niewiele wiemy. Ich powstawanie wiąże się najprawdopodobniej z parą wodną osadzająca się wokół spalających się meteorów w ziemskiej atmosferze i zmieniającą się następnie w kryształki lodu.

Chmury te zostały odkryte 13 czerwca 1885 roku, przez rosyjskiego astronoma polskiego pochodzenia Witolda Ceraskiego, / Fot. Sylwia Legutko dwa lata po wielkim wybuchu słynnego wulkanu Krakatau, z którym początkowo wiązano ich powstawanie. W późniejszych latach ta teoria została wykluczona, gdyż ich pojawianie nasiliło się. Bardzo łatwo odróżnić te obłoki od pozostałych chmur, gdyż jak sama nazwa mówi, mają kolor srebrno – biały i są o strukturze lekko pofalowanej, bądź gładkiej, zajmują stosunkowo bardzo dużą część nieba północnego. Zaobserwowanie ich może okazać się problemem, gdyż tak jak szybko i niespodziewanie się pojawiają, w tak dość szybki sposób też znikają.

 / Fot. Sylwia LegutkoObserwować to niezwykłe zjawisko można do końca sierpnia, lecz największe prawdopodobieństwo ujrzenia go jest w czerwcu i na początku lipca. Dlatego warto, kiedy jest pogodnie spojrzeć w niebo ok. 40 - 60 minut przed wschodem lub po zachodzie słońca, kiedy znajduje się ono ok. 15 stopni poniżej linii horyzontu, ponieważ takie położenie Słońca oświetla wyżej położone kryształki lodów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.