Facebook Google+ Twitter

Obniż swoje podatki

Jeszcze tylko kilka dni pozostało do podjęcia decyzji o wyborze formy opodatkowania w 2010 roku. Prowadzący działalność mogą w terminie do 20 stycznia złożyć w Urzędzie Skarbowym odpowiednie oświadczenie.

 / Fot. Danuta SkowronekNajbardziej popularną i najczęściej stosowaną formą opodatkowania są tzw. zasady ogólne co oznacza, że podatki płacimy wg skali podatkowej: 18 proc. od kwoty 85.528 zł. dochodu i 32 proc. od dochodów powyżej tej kwoty.

Należy się jednak zastanowić, czy nie byłby bardziej opłacalny podatek liniowy, w którym płacimy 19 proc. od dochodu bez względu na jego wysokość. Tą formę powinni wybrać przedsiębiorcy osiągający dochody znacznie powyżej pierwszego progu.

Jeśli natomiast w 2009 roku nasze przychody nie przekroczyły kwoty 150 tys. euro ( 633.420 zł) i mamy niskie koszty działalności, możemy wybrać uproszczoną formę opodatkowania jaką jest zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas podatek płacimy nie od dochodu, ale od przychodu: 3 proc. od handlu, 5,5 proc. od działalności wytwórczej i 8,5 proc. od usług. Ewidencjonujemy tylko przychody, sami obliczamy podatek i tylko raz w roku składamy zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu PIT-28 w terminie do 31 stycznia.  / Fot. Adam Warżawa PAP

Wyłączone z tej formy opodatkowania są niektóre zawody, takie jak np. usługi prawne, księgowe, usługi reklamowe, doradztwo wszelkiego rodzaju, lekarze, architekci, itp. Wykaz usług, których świadczenie wyłącza z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych znajduje się w załączniku Nr 2 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Warto więc poświęcić czas na analizę swojej działalności, wziąć pod uwagę wysokość przychodów, kosztów, i wybrać optymalny dla siebie rodzaj opodatkowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dlatego wkleiłam ślimaka, żeby to nie był *smok*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 12:46

Piotrze jak sam piszesz " Smoka podatkowego" nikt nie jest w stanie kiedykolwiek nakarmić, chyba, że znajdzie się drugi " Szewczyk dratewka" i nafaszeruje go odpowiednimi ustawami......:) W kwestii rozliczania podatku za ubiegły rok, pole manewru jest pomimo wszystko skromne, ale cóż.... Każdy robi co może.....:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

kiedy w tym państwie będą mniejsze podatki ? "Smok podatkowy" ciągle nie nażarty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.