Facebook Google+ Twitter

Obniżenie składki do OFE to naprawa pomyłki sprzed 10 lat - uważa minister Fedak

Obniżenie składki do OFE to naprawa pomyłki, którą popełnili reformatorzy 10 lat temu - twierdzi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

"Największy błąd tej reformy polegał na założeniu, że z jednej składki można wypłacić dwie emerytury – dzisiejszą i przyszłą. Oznacza to, że finansujemy OFE, powiększając dług - mówi w Dzienniku Gazecie Prawnej minister Jolanta Fedak.

Fedak odrzuca zarzuty, iż rząd wziął się za naprawę systemu, czując "nóż na gardle" w związku z pogarszaniem się stanu finansów publicznych i przypomina, że propozycje zmian przedstawiała już ponad rok temu. Głównym celem tych zmian ma być wg min. Fedak zwiększenie wysokości emerytur. Będzie to możliwe z dwóch powodów - twierdzi pani minister. "Nie będą pobierane prowizje i opłaty od części pozostawionej w ZUS, [...], a dzięki wprowadzeniu ulg podatkowych dajemy możliwość dodatkowego oszczędzania".

Wg minister pracy, na przyszłe emerytury będziemy oszczędzać nie pożyczając, tak jak obecnie, na wysoki procent. Część składki, pozostająca w ZUS nie będzie podlegała wahaniom giełdowym. W tej chwili, nawet w krajach bogatszych od Polski, wahania rentowności obligacji są duże. "Aby przyszłe emerytury były adekwatne i stabilne, należy środki ubezpieczonych waloryzować nominalnym wzrostem PKB albo innymi wskaźnikami związanymi z płacą, zatrudnieniem i wzrostem gospodarczym - twierdzi minister Fedak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.