Facebook Google+ Twitter

Obniżka VAT-u na usługi restauracyjne i w budownictwie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-10 19:05

Polska będzie mogła na stałe utrzymać zredukowaną stawkę podatku VAT na usługi restauracyjne i w budownictwie. Nie udało jej się natomiast obronić obniżonej stawki na pieluchy dziecięce.

Unijni ministrowie finansów ostatecznie zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ujednolicenia stawek podatku w całej Wspólnocie.

Ministrowie 27 krajów zdecydowali, że zostanie utrzymany zredukowany VAT na usługi pracochłonne, świadczone lokalnie, które nie zakłócą konkurencji na całym unijnym rynku. To kompromis wynegocjowany po wielomiesięcznych sporach. Dzięki temu Polska nie będzie musiała podwyższać zredukowanego VAT-u na usługi restauracyjne i w budownictwie, a to oznacza, że unikniemy podwyżek cen.

Lista usług i towarów objętych zredukowanym VAT-em była wielokrotnie zmieniana. Wypadły z niej na przykład pieluchy dziecięce. Polska zatem po 2010 roku będzie musiała podnieść obniżoną stawkę podatku.

Kraje Unii Europejskiej przez długi czas nie mogły dojść do porozumienia w sprawie zredukowanych stawek. Część domagała się utrzymania możliwie jak największych wyjątków. W tej grupie była Polska i Francja, której z kolei najbardziej zależało na utrzymaniu obniżonego podatku na usługi restauracyjne. Przeciwne były przede wszystkim Niemcy wspierane przez Danię. Rządy w Berlinie i Kopenhadze, które nie stosują zredukowanych stawek, obawiały się, że zgoda na ich bezterminowe stosowanie w Unii spowoduje presje ze strony krajowych firm na wprowadzenie niższego podatku także u nich. W końcu jednak listę usług i towarów znacznie ograniczono, co pozwoliło na osiągnięcie porozumienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.