Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18813 miejsce

Obniżka zasiłku pogrzebowego. Na księdza nie wystarczy?

Od przyszłego roku zasiłek pogrzebowy może wynieść 3,3 tysiąca złotych. To dwukrotnie mniej niż dotychczas. Obniżka zasiłku pogrzebowego to sięganie do kieszeni zmarłych - twierdzą przedsiębiorcy z branży pogrzebowej.

Uroczystość pogrzebowa. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Viewing_%28museum_display%29.JPGCzym jest zasiłek pogrzebowy i komu przysługuję?

Wypłacając zasiłek pogrzebowy ZUS wspomaga finansowo rodzinę w organizacji pogrzebu. Nie jest on darowizną państwa dla zmarłego, tylko kwotą wypłacaną z ZUS-u, odkładaną przez całe życie w ramach ubezpieczenia.

Obecnie świadczenie wynosi 6632 zł i przysługuje członkowi najbliższej rodziny zmarłego. Jeśli ceremonię pogrzebową organizuje osoba obca np: znajomy czy sąsiad może liczyć na zwrot wydatków związanych z pochówkiem udokumentowanych fakturami. Wysokość zasiłku pogrzebowego w naszym kraju jest najwyższa w Unii Europejskiej. Świadczenie jest waloryzowane co trzy miesiące i zależy od wzrostu płac. W tym roku podwyższono je o 405 złotych.

Skąd ta zmiana?

W roku 2009 ZUS oraz KRUS wypłaciły świadczenie pogrzebowe na łączną kwotę blisko 2,3 mld złotych. Po wprowadzeniu obniżki rząd liczy na oszczędność nawet do 1 mld złotych rocznie.
Projekt ustawy powstał w specjalnym zespole rządowo-parlamentarnym, który pracuje nad reformami finansów publicznych państwa. W jego skład wchodzi m.in. Ewa Kopacz i Michał Boni. Ministerstwo Finansów twierdzi, że koszty pogrzebów są wysokie, ponieważ wysokie są zasiłki pogrzebowe.

Jak zapowiada Sławomir Moch z Polskiej Izby Pogrzebowej, do premiera Donalda Tuska zostanie skierowany list, w którym przedsiębiorcy z branży pogrzebowej zajmą wspólne stanowisko w sprawie planowanej obniżki.

Koszt pogrzebu to nie tylko trumna

Koszty te, wbrew niektórym wyobrażeniom, nieograniczaną się do kosztów związanych z usługami zakładów pogrzebowych. Na koszt pogrzebu składa się wiele czynników. To nie tylko zakup trumny, ale także ewentualny koszt wykupienia miejsca na cmentarzu i wykopania grobu.

W przypadku ceremonii chrześcijańskiej należy opłacić kaplicę oraz koszty usługi duszpasterskiej czyli koszt mszy, księdza, organisty i odprowadzenie zwłok na cmentarz. Na tą sumę składa się także transport trumny, zakup wieńców oraz ewentualne urządzenie stypy dla najbliższej rodziny.

Z analizy cenników zakładów pogrzebowych wynika, że średnia cena dębowej trumny to od 1200 zł wzwyż. Wykonane z drewna sosnowego lub topoli są o wiele tańsze. Prawdopodobnie po obniżeniu zasiłku pogrzebowego będą one znacznie częściej wybierane przez rodziny.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 17.03.2011 19:26

Dziś w nocy zmarła mama mojej koleżanki. Dziewczyna sama wychowuje dziecko i nie pracuje na pełnym etacie dodatkowo jest jedynaczką (tata już dawno zmarł). Zebrała właśnie otrzymane dziś faktury i zastanawia się skąd wziąć brakujące 3000 zł aby móc w sobotę pochować mamę. Szlag mnie trafia na takie rozwiązania. Cierpi po stracie mamy i jakby tego było mało zmuszona jest "kombinować" skąd wziąć pieniądze bo przecież pożyczki z banku nie dostanie. do dupy z taką polityką.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaroslaw.l
  • jaroslaw.l
  • 16.02.2011 13:24

Panie Grzegorzu stanowisko ksiedza w zaden sposob nie ulegnie zmianie po obnizeniu zasilku.Straca tylko rodziny zmarlych,dla klechy to zaden argument.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaroslaw.l
  • Jaroslaw.l
  • 16.02.2011 13:07

DO PANIELZBIETY. Przepisy wyraznie zabraniaja przechowywania urny w domu.Taniej ?koszt samej kremacji650zl nastepnie trumna kremacyjna +urna,dalej koszta identyczne jak przy pogrzebie tradycyjnym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
grzegorz krężel 4134
  • grzegorz krężel 4134
  • 27.01.2011 00:13

I bardzo dobrze że zasiłek pogrzebowy będzie mniejszy . Księża w Wolbromiu biorą 600zł za mszę pogrzebową . W powszedni dzień msza kosztuje 50zł. pyta się gdzie Boże Miłosierdzie z ich strony. To tak jakby w powszednie dni cukier kosztował w sklepie 1kg 3 zł. a w niedzielę ponad 1000% więcej tysiąc. W końcu trzeba ich sprowadzić do parteru dać najwyżej 100% więcej tzn 100zł i basta a jak nie to sprowadzić narodowców z Bolesławia za tą kwotę

Komentarz został ukrytyrozwiń
pit1025
  • pit1025
  • 14.12.2010 20:36

GRANDA!! rzad powinien zaczac ciac sobie pensje a nie zerowac..na zmarlych!! ludzie podpisujcie sie pod petycja do TRYBUNAŁU STANU !! dobrzy prawnicy powinni sie tym zajac GRANDA I TYLE!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
u_lka
  • u_lka
  • 05.11.2010 11:33

Witam,jeśli porównujemy się do innych krajów to należy porównać każdy szczegół a nie wybiórczo!W Niemczech są podatki na kościół, to kraj protestantów i ewangelików,inna kultura chowania zmarłych....
Wczoraj pochowałam ojca-musiałam pożyczyć część pieniędzy,pomimo,że załatwiałam przez zakład pogrzebowy/otrzymałam tylko zaliczkę 1.000 zł/na resztę muszę czekać.Miejsce na cmentarzu parafialnym kosztuje od 3-4 tys,grób ziemny ok.2- 2,2 tys.,na cmentarzu komunalnym wcale nie było taniej!!Kremacja wcale nie jest tańsza!Zdecydowana większość cmentarzy nie posiada specjalnego miejsca na urny,ani też pola pamięci.Więc trzeba płacić słono za miejsce!!!Nasze Państwo odmawia nam godnego pochówku!!!ANI ŻYĆ,ANI UMIERAĆ!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Władysław
  • Władysław
  • 02.10.2010 17:24

Szlak mnie trafia-szczególnie gdy Redaktor pisze jakies bzdury! Mianowicie: komu zdazyło sie ,ze koszty zwiazane z posługą kapłańską (w danym obrzadku)zostały wliczone w "zasiłek pogrzebowy)!?.Niby- Jak to praktycznie miałoby byc zrealizowane? ksiadz wydaje fakturę? A skąd sie biorą te utyskiwania na księzy i ich różnorodność żądań płacowych za :odprawienie mszy, organisty? czy te kilka słow nad grobem?.Ja 3-krotnie "załatwiałem " sprawy dot pogrzebu i ani razu w pozycji rachunku nie znalazła się "posługa kapłańska"!Czyzby Zakłady Pogrzebowe miały obowiazek zorganizowania mszy (ksiadz i organista), i udziału kapłana nad grobem?- jezeli takie życzenie wyłożę?.

Komentarz został ukrytyrozwiń
srdg
  • srdg
  • 01.10.2010 13:35

przecież trzeba obniżyć zasiłek bo nie starcza na emerytury dla grup uprzywilejowanych!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kawa na ławę
  • kawa na ławę
  • 01.10.2010 13:34

W Niemczech nie ma w ogóle czegoś takiego jak zasiłek pogrzebowy a praca grabarza za godzinę kosztuje przecież więcej. W innych państwach na Zachodzie zasiłek ten jest rzędu 400-500 Euro czyli ok. 2000zł. To dlaczego w Polsce ma być 4 razy wyższy skoro wszystkie logiczne przesłanki wskazują na to że powinien być proporcjonalny do tych wypłacanych na Zachodzie? Znam wiele osób, które po prostu zarabiają na tym zasiłku. To ohydne!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joanna Kośka
  • Joanna Kośka
  • 29.09.2010 22:06

To skandal, żeby tak traktować tych biednych ludzi , którzy nieraz muszą się zapożyczyć, aby godnie pochować swojego bliskiego. Przecież te 3300zł. na to wszystko nie wystarczy.