Facebook Google+ Twitter

Obniżono wiarygodność kredytową USA. Po raz pierwszy w historii

Amerykańska agencja ratingowa Standard and Poor's 5.sierpnia obniżyła ranking wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. S&P obniżyła rating, gdyż nie wierzy że uchwalony przez Kongres plan redukcji zmniejszy zadłużenie USA.

Barack Obama ma o czym myśleć / Fot. whitehouse/public domainAgencja S&P ostrzegała wcześniej amerykański rząd, że jeśli nie zmniejszy on deficytu o 4 biliony dolarów to obniży rating. Tymczasem Kongres uchwalił jego redukcję na poziomie 2,4 biliona dolarów. Dwie pozostałe agencje ratingowe: Moody's Investors i Fitch nie obniżyły rankingu USA.

Obniżony o jeden stopień rating oznacza możliwość podwyższenia stóp procentowych kredytów hipotecznych i innych pożyczek związanych z notowaniami obligacji skarbowych. Według niektórych szacunków, koszty obsługi długu USA mogą wzrosnąć o 100 miliardów dolarów rocznie.

Inni eksperci wyrażają opinię, że skutki obniżenia ratingu nie muszą być poważne, ponieważ nabywcy obligacji amerykańskich nie kierują się tylko ocenami agencji ratingowych, lecz także własnych ekspertów. Przypominają, że swego czasu obniżono także rating Japonii z najwyższego poziomu AAA na AA+ i nie wywołało to żadnych skutków negatywnych. Dość szybko przywrócono temu krajowi najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej.

Czas pokaże, jaki wpływ na światowe rynki finansowe będzie miała decyzja S&P. W piątek, 5.sierpnia giełdy w dalszym ciągu notowały spadki, a w Polsce kurs franka znów otarł się o rekordowy poziom.

Źródło: tvp.info

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

@Adam Podgórski
Szanowny Panie. Nie trzeba nic wymyślać wystarczy powrócić do korzeni ekonomii. To wystarczy, wszystko po pewnych perturbacjach wróci na swoje tory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do przedmówcy: myślę, że niech lepiej ten system zostanie. Systemów wymyślono wiele, próbowano wprowadzać, żaden się nie sprawdził. Może warto wrócić do zasady pokrycia waluty w złocie, ale to raczej nierealne. Wszystko przez owczy pęd wszystkich do pożyczania - życie na kredyt tak się kończy. Recepta? Nie ma dobrego wyjścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeciez to jest objaw chorej wymyslonej ekonomii, w ktorej krążą wirtualne pieniądze, będące przedmiotem jednej wielkiej spekulacji. Im wczesniej ten caly system się zawala, i zostanie zastapiony czyms innym, madrzejszym (czym???) tym lepiej. Bo to, że się zawali, to jest wylacznie kewstią czasu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nutella
  • Nutella
  • 07.08.2011 18:31

Ciekawe kiedy Stany Zjednoczone zmienią nazwę na Chińskie Stany Zjednoczone?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może to już nie czas na budowanie dobrobytu ameryki na pustyniach Azji. To było dobre gdy pieniądze powstawały w USA a nie w Chinach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 06.08.2011 20:47

Republikanie prędzej doprowadzą swoje państwo do upadku niż dadzą sobie choć odrobinę podnieść podatki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 06.08.2011 10:30

Gdyby w 2008 r. Zapadły decyzje o obniżeniu rating USA. To dziś ekonomia światowa była by mogła by być w lepszej kondycji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.