Facebook Google+ Twitter

Obok najstarszej szkoły w Polsce powstanie ossarium, w którym złożone zostaną odkryte w niej szczątki

Podczas trwających od 2012 r. prac renowacyjnych w najstarszej polskiej szkole, obecnie liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku odkryto szczątki 450 osób między innymi z okresu średniowiecza.

 / Fot. By Damgad (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-2.0-1Pochówki odnalezione podczas prac renowacyjnych datowane są na okres od XIII do przełomu XVI i XVII wieku. Cześć z nich poddano badaniom antropologicznym - podaje serwis Money.pl za PAP.

Szczątki zostaną złożone następnie w ossarium, które powstanie na terenie dawnej kolegiaty św. Michała. To przy niej powstała szkoła. Nieznany jeszcze jest termin pochówku. Uzależniony jest od postępu prac badawczych.

Liceum im. Małachowskiego w Płocku zostało powołane w latach dwudziestych XX wieku, ale historia tej placówki edukacyjnej sięga 1180 r., gdy ufundowała ją wdowa po Wojsławie, opiekunie króla Bolesława III Krzywoustego. To jedna z najstarszych szkół w Europie. Nauczał w niej m.in. jezuita, św. Andrzej Bobola. Uczniami placówki byli: bł. Honorat Koźmiński, późniejszy prezydent Ignacy Mościcki, znany podróżnik Tony Halik czy pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej, Tadeusz Mazowiecki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.