Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21 miejsce

Obok Ogrodu Botanicznego w Łodzi mają stanąć wieżowce!!!

Tuż przy ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego, za wiatami garażowymi, od strony ul. Kusocińskiego na prywatnych działkach, planowana jest budowa dziewięciopiętrowych wieżowców. Wieżowce zniszczą krajobraz ogrodu i doprowadzą do jego degradacji.

Udało się ustalić, że do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Łodzi został złożony wniosek na wydanie WZ na budowę (na razie) 2 bloków o długości po 60 m wzdłuż ulicy Kusocińskiego. Działki, na których planowana jest budowa są prywatne.
Ogród Botaniczny w Łodzi / Fot. Fot. Adam Sęczkowski
Dziewięciopiętrowe wieżowce mają stanąć tuż przy granicy z Ogrodem Botanicznym. Mieszkańcy i władze Ogrodu Botanicznego obawiają się, że budowle zniszczą krajobraz w Ogrodzie, naruszą naturalny stan wód gruntowych, zaszkodzą tamtejszym cennym roślinom, wpłyną na większe zacienienie części Ogrodu, zasłonią Ogród Botaniczny od strony osiedla, negatywnie wpłyną na odpowiednią cyrkulację powietrza. Może także nastąpić kompletne zakorkowanie ulicy Kusocińskiego.

Niewątpliwie huk sprzętu budowlanego czy zapylenie środkami budowlanymi wpłynie także na mieszkańców Osiedla Botanik, którzy obawiają się, że będą mieszkać w betonowej studni.
Ogród Botaniczny w Łodzi / Fot. Fot. Adam Sęczkowski
Jak czytamy w czwartkowym wydaniu gazety "Dziennik Łódzki": Naczelnik Ogrodu Botanicznego w Łodzi, dr Dorota Mańkowska uważa, że tak wysokie budynki mogą wpłynąć na poziom wód gruntowych i zaszkodzić rosnącym w ich pobliżu dębom, katalpom, kasztanowcom i berberysom oraz ptakom, którym dają schronienie. "W ogrodzie już teraz jest bardzo mało wody. Deficyt już jest duży, każda kolejna inwestycja może go pogłębić."
Ogród Botaniczny w Łodzi / Fot. Fot. Adam Sęczkowski
Obecnie Ogród Botaniczny w Łodzi jest miejscem licznie odwiedzanym i bardzo potrzebnym. Prywatni inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie mogą czerpać ze sprzedaży mieszkań w tej lokalizacji, ale warto czynić starania, aby Ogród Botaniczny był dobrem nie tylko dla kilku osób, ale dla wszystkim mieszkańców naszego miasta i całego województwa. Organizatorzy protestu proszą zatem o wysłuchanie apelu mieszkańców Łodzi i miłośników Ogrodu Botanicznego i nie wyrażanie zgody na wspomnianą inwestycję.
Ogród Botaniczny w Łodzi / Fot. Fot. Adam Sęczkowski
W dniu 17 października br na spotkaniu z Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej z mieszkańcami Polesia organizatorzy protestu przedstawili temat i przekazali pismo wyrażające sprzeciw wobec planowanej inwestycji. Wiadomo już, że planowane jest także spotkanie z radnymi i urzędnikami. Marcin Masłowski, rzecznik prasowy Prezydenta Łodzi, powiedział, że "Pani prezydent zna problem i jest po stronie mieszkańców. Zrobi wszystko, by dwa gigantyczne wieżowce nie stanęły za płotem ogrodu botanicznego." Warto tutaj podkreślić, że miasto jako właściciel Ogrodu Botanicznego jest stroną w tym postępowaniu. Swoją pomoc zadeklarował także Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi - Paweł Bliźniuk, który przekazał, że w czwartek 27.10.2016r. o godzinie 17 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11 W ŁODZI ( ul. Hufcowa 20 A ) odbędzie się spotkanie władz miasta z mieszkańcami.
Ogród Botaniczny w Łodzi / Fot. Fot. Adam Sęczkowski
Na facebooku powstała specjalna grupa, by zebrać chętnych na wyrażenie sprzeciwu wobec planów budowy wieżowców przy Ogrodzie Botanicznym: Ratujmy Botanik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kolejny konflikt interesow, dewloperzy kontra społeczeństwo.
Biznes, przesłania dobro przyrody i okolicznych mieszkańców.
Mam nadzieję, że zwycięży rozsądek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.