Facebook Google+ Twitter

Obowiązek meldunkowy ma być zniesiony. Dopiero za 4 lata

Z poprawek wniesionych przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych do rządowego projektu ustawy wynika, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero od 1 stycznia 2014 r. To znacznie później niż zapowiadano.

Nieruchomości / Fot. Lestat (Jan Mehlich), http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Katowice_-_Ul._Grabowa_(Śląski_Zarząd_Nieruchomości). Istniejący obowiązek meldunkowy przede wszystkim kojarzy się z koniecznością rejestrowania w urzędach aktualnego miejsca zamieszkania. Mimo licznych zapowiedzi, w tej materii nie zmieni się jeszcze nic przez długi czas, co oznacza dalsze istnienie licznych utrudnień np. dla przyjezdnych studentów. Kłopoty pojawią się nawet w tak prozaicznych kwestiach jak korzystanie z bibliotek czy różnego rodzaju wypożyczalni.

Adres zameldowania ma znaczenie także np. przy rozliczeniach podatkowych i przy sprzedaży nieruchomości. Jeśli kupiliśmy mieszkanie w latach 2008-2009, to możemy uniknąć podatku od przychodów, jeśli przez co najmniej 12 miesięcy byliśmy zameldowani na pobyt stały w w tym mieszkaniu.

Meldunek ma też znaczenie, jeśli zależy nam na uldze mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Jeśli w mieszkaniu, które otrzymaliśmy w drodze spadku lub darowizny, a które chcemy sprzedać, mieszkaliśmy przez co najmniej pięć lat i byliśmy zameldowani, to unikniemy podatku.

Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu zmian w zakresie meldunku ma utrzymać tzw. ulgę mieszkaniową od spadków i darowizn. Zdaniem Marka Janikowskiego, asystenta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe obowiązek meldunku zostanie zastąpiony koniecznością rejestrowania się w nabytym lokalu - czytamy na stronie gazetaprawna.pl

Jak pokazują powyższe przykłady, nie zanosi się na razie na radykalne przeobrażenia w rozliczeniach po zniesieniu obowiązkowego zameldowania. Jak dodaje Janikowski, opóźnienie z tym związane może okazać się korzystne, gdyż do 2014 roku administracja publiczna powinna być już przygotowana do wprowadzania nowych przepisów w życie.

Aleksandra Mazur, ekspert z Ernst & Young, zwraca uwagę, że obowiązek meldunkowy często wprowadza błędne przekonanie o konieczności płacenia podatków w miejscu zameldowania, które często nie równa się z miejscem zamieszkania. Jednak dla zachowania synchronizacji danych nadal będzie obowiązywać konieczność informowania organów o zmianie miejsca zamieszkania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Aneta Piotrowska
 • Aneta Piotrowska
 • 31.01.2012 19:17

Meldunek jest fikcją .Od 8 lat mieszkam i pracuję w innym mieście. Nie mam zameldowania ,więc nie mogę oddać dziecka do żłobka .Chciałabym tu płacić podatki i korzystać z przywilejów. Takich ludzi jak ja są tysiące.Jeśli mogłabym tylko podać swój adres zamieszkania to dla mnie byłoby wystarczające a i dla urzędów byłoby wygodniejsze ,gdyz łatwiej byłoby mnie znależć ,bo teraz "to szukaj wiatru w polu " .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta Piotrowska
 • Aneta Piotrowska
 • 31.01.2012 18:58

Meldunek na stałe jest fikcją .Od 8 lat mieszkam bez zameldowania w innym mieście . Nie mogę korzystać ze żłobka ani z przedszkola .Chciałabym tu płacić podatki i mieć dostęp do wszystkich tych dóbr .Jest nas tysiące takich ludzi . Meldunek się nie sprawdził więc dlaczego mamy czekać tak długo na jego zniesienie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta Piotrowska
 • Aneta Piotrowska
 • 31.01.2012 18:47

Obowiązek meldunkowy jest fikcją . Od 8 lat mieszkam w innym mieście bez zameldowania. Gdybym mogła tylko podać swoje miejsce zamieszkania i korzystać ze wszystkich przywilejów /żłobek, przedszkole /,i płacić podatki w miejscu zamieszkania byłabym szczęśliwa . Proszę ,znieście szybciej obowiązek meldunkowy bo utrudnia ludziom życie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Rutkiewicz
 • Elżbieta Rutkiewicz
 • 18.09.2011 18:07

Przecież w Anglii nie obowiązuje meldunek i jakoś przestępców znajdują

Komentarz został ukrytyrozwiń
bezdomny
 • bezdomny
 • 15.01.2011 12:00

Jeżeli mamy być WOLNI to jakiś tam obowiązek meldunkowy nie może nam ograniczać tej wolności! Oczywiście osoby niezameldowane muszą sobie zdawać sprawę z utrudnień.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tereska
 • tereska
 • 13.09.2010 12:05

ja sie wlasnie zamedowalam w moim swierzo kupionym mieszkanku i nie czekam czy zniosa obowiaxzek czy nie, bo jakos tak bezpieczniej sie czuje bedac zamedowana, co prawda ktos mi powie ze nie moge sie czuc bezpiecznie, bo mam mieszkanie na kredyt, ale kteyt mam w getin, rata do lykniecia, wiec nie widze opcji zeby tu mialo sie cos rypnac

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to nie śmieszne, gdy niektórzy mówią coś o orwellowskiej wizji świata a jednocześnie chcą obowiązku meldunkowego?:-)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 10.09.2010 09:51

Śmierdzi mi to kolejną chybioną decyzją, następna przesłanka mająca na celu ułatwić życie kombinatorom i różnego rodzaju procedurom przestępczym. Po zniesieniu obowiązku meldunkowego już nikt nad noczym nie zapanuje w tym kraju - UTOPIA!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorko... jak myślisz wyjdzie to nam na dobre, czy też nie?
Jak na się obowiązek meldunkowy dzisiaj link :)
Teraz pod stałym adresem zamieszkania sporej grupy ludzi nie znajdziesz, bo się tym nie przejmują zameldowaniem.
Za cztery lata będzie... Szukaj wiatru w polu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.