Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązek meldunkowy ma być zniesiony. Dopiero za 4 lata

Daria Wójcik
Daria Wójcik
Nieruchomości
Nieruchomości Lestat (Jan Mehlich), http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Katowice_-_Ul._Grabowa_(Śląski_Zarząd_Nieruchomości).
Z poprawek wniesionych przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych do rządowego projektu ustawy wynika, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero od 1 stycznia 2014 r. To znacznie później niż zapowiadano.

Istniejący obowiązek meldunkowy przede wszystkim kojarzy się z koniecznością rejestrowania w urzędach aktualnego miejsca zamieszkania. Mimo licznych zapowiedzi, w tej materii nie zmieni się jeszcze nic przez długi czas, co oznacza dalsze istnienie licznych utrudnień np. dla przyjezdnych studentów. Kłopoty pojawią się nawet w tak prozaicznych kwestiach jak korzystanie z bibliotek czy różnego rodzaju wypożyczalni.

Adres zameldowania ma znaczenie także np. przy rozliczeniach podatkowych i przy sprzedaży nieruchomości. Jeśli kupiliśmy mieszkanie w latach 2008-2009, to możemy uniknąć podatku od przychodów, jeśli przez co najmniej 12 miesięcy byliśmy zameldowani na pobyt stały w w tym mieszkaniu.

Meldunek ma też znaczenie, jeśli zależy nam na uldze mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Jeśli w mieszkaniu, które otrzymaliśmy w drodze spadku lub darowizny, a które chcemy sprzedać, mieszkaliśmy przez co najmniej pięć lat i byliśmy zameldowani, to unikniemy podatku.

Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu zmian w zakresie meldunku ma utrzymać tzw. ulgę mieszkaniową od spadków i darowizn. Zdaniem Marka Janikowskiego, asystenta podatkowego w ITA Doradztwo Podatkowe obowiązek meldunku zostanie zastąpiony koniecznością rejestrowania się w nabytym lokalu - czytamy na stronie gazetaprawna.pl

Jak pokazują powyższe przykłady, nie zanosi się na razie na radykalne przeobrażenia w rozliczeniach po zniesieniu obowiązkowego zameldowania. Jak dodaje Janikowski, opóźnienie z tym związane może okazać się korzystne, gdyż do 2014 roku administracja publiczna powinna być już przygotowana do wprowadzania nowych przepisów w życie.

Aleksandra Mazur, ekspert z Ernst & Young, zwraca uwagę, że obowiązek meldunkowy często wprowadza błędne przekonanie o konieczności płacenia podatków w miejscu zameldowania, które często nie równa się z miejscem zamieszkania. Jednak dla zachowania synchronizacji danych nadal będzie obowiązywać konieczność informowania organów o zmianie miejsca zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto