Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28584 miejsce

Obowiązkowa matura z matematyki. Czy na pewno potrzebna ?

Już za rok maturzyści po raz pierwszy będą zdawać obowiązkową maturę z matematyki. Ma ona tyle samo przeciwników, co zwolenników. Dlaczego uczniów postawiono w sytuacji bez wyjścia ?

Tegoroczny maturzyści ostatni raz mogli wybrać egzamin z matematyki jako jeden z dodatkowych. Za rok uczniowie nie będą mieli takiego wyboru, ponieważ uznano, że ze znajomości funkcji trygonometrycznych czy równania okręgu zostaną sprawdzeni wszyscy przystępujący do egzaminu dojrzałości. Jak pisze na swoich stronach MEN, obowiązkowa matura z matematyki powróci po 25-letniej przerwie.

Nowa matura ma się bardzo różnić od tegorocznej. Ma się składać w większości z pytań zamkniętych i kilku otwartych. Zdanie matury, podobnie jak w przypadku innych przedmiotów będzie możliwe po zdobyciu 30 proc. pozytywnych odpowiedzi z egzaminu. Czas zostanie wydłużony z 120 do 170 min.

- W okresie, kiedy nie było matematyki na maturze, stało się wiele złego. Myśmy wmówili młodym ludziom, że matematyka jest trudna, A przecież mamy zdolną młodzież, która lubi i chce się uczyć matematyki - mówił 17 września ub. roku prof. Tomasz Borecki na konferencji prasowej poświęconej zmianom w zasadach egzaminu dojrzałości.

Sam, jako uczeń technikum który za dwa lata zmierzy się z problemem obowiązkowej matury z matematyki muszę powiedzieć, że poziom zainteresowania uczniów tym przedmiotem jest raczej niski. Nie chodzi tu o to, że nie ma obowiązku zdawania tego przedmiotu na maturze, ale o to że program nauczania zawiera dużą ilość materiału. Wiele z jego punktów można by było spokojnie pominąć ze względu na dobro uczniów.

Powiedzmy sobie szczerze - Co można robić z zawodem matematyka ? No raczej szybko pracy nie znajdziemy, a w większości przypadków świeżo upieczeni magistrowie matematyki zostają na swoich macierzystych uczelniach. Również wielu z nich wybiera zawód nauczyciela w szkołach, ale wtedy błędne koło się zamyka, ponieważ jako naukowcy się nie rozwijają. Ktoś jednak musi młodzież uczyć nawet za 1200 zł miesięcznie.

MEN nie zauważył chyba jednej ważnej kwestii. Nie wolno przymuszać uczniów do pisania egzaminu z przedmiotu, który należy do tzn. ścisłych. Takie dziedziny nauki jak fizyka, chemia czy choćby matematyka trzeba po prostu lubić i przede wszystkim rozumieć, a z tym jest problem wśród polskich maturzystów. Przymuszanie do nauki dodatkowego przedmiotu na maturze przyniesie raczej tylko negatywne skutki. I co z tego, że zapewne spopularyzuje to matematykę wśród uczniów, jeśli większość będzie chciała jak najszybciej zapomnieć o tym czego się nauczyła.

Czy na pewno potrzebna ? Wg mnie nie, ponieważ nie ma powodu by dokładać młodzieży kolejne problemy ze szkołą; i tak mają ich wiele. Jeśli ktoś będzie chciał zdawać maturę z matematyki to i tak to zrobi. Po raz kolejny postawiono uczniów pod ścianą, nie dając im możliwości wyboru. Miejmy nadzieję ze po słabych wynikach za rok, ministerstwo zapomni o całej sprawie i wycofa obowiązkowy egzamin z matematyki.

Informacja MEN nt. obowiązkowej matury z matematyki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Um Lol
  • Um Lol
  • 07.05.2011 16:11

LóbIĘ NASZ KRAJ pełen Chumanistuw, kturzy nie som w stanie ogarnonc matematyki, a. i nie majom pieniendzy i narzekajom

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Chruściński
  • Zbigniew Chruściński
  • 08.12.2010 20:21

A co można robić z zawodem polonisty, chyba zostać politykiem i opowiadać bajki ludziom, znieśmy obowiązkowy polski na maturze i będzie o.k. Jak ktoś nie potrafi logicznie myśleć (matematyka) to nie nadaje się do wykonywania jakiegokolwiek zawodu panie redaktorze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczerze? Znajomość matematyki jest niezbędna. Dyskusje na temat obowiązkowej matury przewalają się od lat, a ja uważam, że matura z matematyki jest konieczna. Bo bez tego świadectwo dojrzałości dostawać będą osoby, które nie potrafią liczyć. Ktoś, kto nie zna matematyki, moim zdaniem nie zasługuje na otrzymanie świadectwa dojrzałości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.