Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22892 miejsce

Obowiązkowe opony zimowe jeszcze nie w tym roku!

Według prognoz synoptyków zima już za pasem. Dla kierowców samochodów oznacza to wymianę opon letnich na zimowe. W dalszym ciągu nie są jednak do tego zobowiązani przez ustawodawcę.

Sonda

Zmieniasz opony na zimowe?

Montowanie opon zimowych w warsztacie / Fot. Lucyna Nenow/PolskapresseWbrew obiegowym opiniom, kierowcy nie muszą jeździć od 1 listopada na oponach zimowych, ponieważ stosowna ustawa nie przeszła jak dotąd sejmowej ścieżki legislacyjnej - czytamy w Dzienniku Zachodnim. W związku z dyskusją na temat różnych pomysłów ekipy rządowej, projekt ustawy o wprowadzeniu obowiązku opon zimowych zszedł na dalszy plan, a więc na pewno nie wejdzie ona w życie w tym roku.

Czytaj też: Zmieniać opony czy nie zmieniać? Fakty i mity


Jedynym kryterium przydatności opon do zastosowania w ruchu drogowym jest w dalszym ciągu głębokość bieżnika (minimum 1,6 mm), przy czym zalecana przez producentów głębokość to co najmniej cztery milimetry. Obowiązywałaby ona po nowelizacji ustawy, która reguluje obowiązek jazdy na oponach zimowych od 1 listopada do 31 marca, niezależnie od opadów śniegu. Mandat za niespełnienie jednego z tych dwóch warunków to maksymalnie 500 zł, odholowanie na parking i utrata dowodu rejestracyjnego.

Podobne przepisy obowiązują już w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Niemczech, Czechach, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, na Łotwie, Litwie i Słowacji, przy czym u naszych zachodnich sąsiadów nie ma konkretnie ustalonego okresu, w którym istnieje obowiązek jazdy na "zimówkach". Nakaz istnieje jedynie przy "zimowych warunkach".

Właśnie taka regulacja prawna uważana jest za najbardziej rozsądną. Wielu kierowców krytykuje obowiązek jazdy na oponach zimowych, gdy warunki na drodze nie dają do tego przesłanek - czytamy w Dzienniku Bałtyckim. Poza tym, według statystyk, opon zimowych w sezonie używa i tak ok. 95 proc. kierowców.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.