Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22396 miejsce

Obóz harcerski czy kolonia mleczarzy?

Rano telewizja wyemitowała program na żywo z wizyty na obozie harcerskim. Jednak w opinii wielu harcerzy pokazane "Uroki obozów harcerskich" to zwykła kolonia dla mleczarzy.

Sonda

Czy harcerstwo powinno powrócić do obozów puszczańskich, w glebi lasu, z latrynami i kuchniami polowymi?

Zapowiadając wizytę w obozie harcerskim redaktor, były harcerz, wspomina swoje dzieciństwo i wyjazdy na obozy, rozstawianie namiotów i budowę pryczy. Po chwili widzimy obóz jakże daleki od tych wspomnień. Czy nasze harcerstwo nie potrafi już obozować?

Przez ostatnie lata zaostrzyły się przepisy sanitarne jakim podlegają placówki letniego wypoczynku. Latryny zamiast WC,  / Fot. Ze zbiorów autorastół ziemny zamiast stołówki, ziemianka zamiast lodówki, pomost zamiast umywalni - to wszystko można odłożyć między bajki. Spanie na słomie lub samodzielnie budowane prycze to też przeszłość. Tylko desperaci rozbijają namioty w głębi lasu, z dale od zdobyczy cywilizacji.


Tak obozowali sopoccy harcerze

Czy wyemitowany w TV reportaż jest zwiastunem nowej epoki w harcerskim obozownictwie? Czy obozy w leśnej głuszy to już przeżytek, który harcerzy nie pociąga?

Zdania starszych instruktorów są podzielone, jedni chcieliby powrotu do puszczaństwa, inni uważają, że współczesna młodzież nie podoła trudom na obozach w leśnej głuszy. A co Państwo o tym myślicie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tym się różnimy, że ja piszę o faktach bez ich klasyfikacji: pozytyw-negatyw. Prawo do oceny daję czytelnikom. I daję prawo rożnych ocen, bo zdaję sobie sprawę, że jakieś konkretne zjawisko może być dla jednych pozytywne a dla drugich negatywne. Chociażby deszcz, dla rolników będzie błogosławieństwem a dla turystów przekleństwem.
Co do książek Kamińskiego, kimże ja jestem aby autorytatywnie w tej kwestii się wypowiadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, dla pana Kamiński kończy się na Kamieniach na szaniec. Może dlatego pana widzenia harcerstwa i świata jest bardzo zubożone, spłaszczone. Może dlatego przypisuje pan mi jakieś dziwne intencje. W tekstach staram się opisać fakty jak najbardziej obiektywnie, unikając ocen. Ocenę pozostawiam czytelnikowi. To pan ocenia, i dobrze, ale proszę mi nie wmawiać że uważam coś za be a coś innego za cacy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie były uroki obozów. link Niezapomniane na całe życie. Przyznam , że w ogóle nie odczuwało się jakiś "komunistycznych" akcentów w przeciwieństwie do kolonijnych wakacji, gdzie i portrety i czerwona flaga i 22 lipca, itp. cenzura listów, były dość akcentowane "socjalistycznie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, lata tej niesłusznej komuny, tak jak i lata III RP można łatwo podzielić na kilka okresów, i nie można ich ze sobą utożsamiać. Wielka gra Kamińskiego w latach PRL-u doczekała się tylko wydania drugoobiegowego, legalnie wydana została dopiero w 2000 roku. Kamienie na szaniec doczekały się wielu wydań, ale dopiero po październikowej odwilży, i tylko dlatego, że znalazły się w spisie lektur. Książkę o Małkowskim wprawdzie wydała Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, ale w chwili likwidacji RSW chciano ją dać na przemiał. Dopiero GK ZHP wykupiła od likwidatora cały nakład.
A co do obozów..., cóż, TV pokazuje to co pokazuje, a komentarze pod tekstem i na Fb napawają mnie optymizmem. Prawdziwe obozy jeszcze są, tylko TV ma trudności z dotarciem do nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.