Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

623 miejsce

Obóz w Sławięcicach - cicha rezydencja śmierci

Mało kto o nim słyszał. Kryje w sobie straszną historię, której świadkami są jedynie, pozostałe po dziś dzień, wieże strażnicze, krematorium oraz fragmenty dawnego ogrodzenia i bunkrów. Tam gdzie kiedyś stały baraki, dzisiaj rośnie las.

Brama wjazdowa do obozu. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/48/Blechhammer-entry.jpgKrematorium. / Fot. Kamil PlutaMowa o obozie koncentracyjnym w dzielnicy Kędzierzyna-Koźla w Sławięcicach, który stał się filią Auschwitz. Dzisiaj nie ma już żadnej osoby, która pamięta baraki od drugiej strony drutów. Wiadomo jednak, że warunki obozowe nie odbiegały od surowych hitlerowskich norm.

Historia obozu sięga pierwszych lat wojny. W 1940r. w okolicach Sławięcic i Blachowni Śląskiej rozpoczęto budowę obozu pracy przymusowej. Początkowo pracowali w nim więźniowie z Generalnej Guberni i Protektoratu Czech i Moraw oraz prawie 2,5 tys. brytyjskich i francuskich jeńców wojennych, którzy zajmowali się budową fabryki benzyny syntetycznej I.G. Farbenindustrie A.G, odgrywającej ważną rolę dla III Rzeszy.

Bunkry ukryte w Kędzierzyńskich lasach. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Krankenhaus-2.jpgLiczba więzionych na terenach dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla systematycznie się zwiększała. Obóz, początkowo mogący pomieścić 8 tys. ludzi osiągał stan nawet do 50 tys., jak w 1943 r. Zazwyczaj w całym kompleksie przebywało ok. 45 tys. osób.

Blechhammer, gdyż tak nazywał się cały system obozowy, został podzielony na ponad 20 mniejszych części, w skład których wchodziły m.in. obozy pracy przymusowej dla obcokrajowców (osobne dla Polaków), obozy jenieckie oraz obozy koncentracyjne.

Piec kremacyjny. / Fot. Kamil PlutaW czerwcu 1942 r. zdecydowano się utworzyć w pobliżu stacji kolejowej Sławięcice Judenlager, czyli obóz pracy przymusowej dla Żydów. Lokalizacja obozu była dogodna, gdyż większość oświęcimskich transportów, jadących z zachodniej Europy, prowadziła właśnie przez Kędzierzyn-Koźle. Komendantami byli Heidrich Schwarz, Erich Hoffmann, który po wojnie został skazany na karę śmierci oraz od kwietnia 1944 r. Otto Grossmann.

Bardzo szybko sławęcicki obóz stał się największym w rejonie opolskim i katowickim,
osiągając liczbę 4 tys. więźniów żydowskich. Dostęp do tej części był w znaczny sposób ograniczony ze względu na szczególnie karygodne warunki bytowe. Wszech panujący terror skutkował bardzo dużą śmiertelnością, a w celu zatajenia rzeczywistej liczby zgonów, więźniów niezdolnych do pracy, chorych i wycieńczonych odsyłano do Auschwitz-Birkenau. Podczas selekcji więźniów na stacji w Koźlu często dochodziło do podmiany zwłok zmarłych na żywych Żydów.
Pomnik przed byłym placem apelowym. Tylko on upamiętnia miejsce martyrologii wielu tysięcy ludzi. / Fot. Kamil Pluta Ruiny jednej z wierz strażniczych dawnego obozu. / Fot. Kamil Pluta

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Henryk K (hyny)
  • Henryk K (hyny)
  • 13.11.2011 20:40

Dobry artykul. Jak ktos wspomniał - ceglane "filary" to piwnice/strop jakiegos budynku na terenie obozu-szpitala . Obok jest schron z niemieckim napisem "Tylko dla chorych". Obok (ok 200-300m) jest drugi schron - mniejszy ale bardziej masywny. Ze śladami budynku ktory do niego przylegał. Prawdopodobnie budynek mieszkalny (koszary) niemców.
Często tam jestem, w lasach Sławięcickich. staram sie wpoić młodym ludziom szacunek dla tej ziemi, ludzi którzy zgineli. Szkoda że jakoś nikt sie tym nie zajmuje, a pamiątki niszczeją. Widocznie jest to komus nie na ręke. Choćby chęc powstania pomnika lotnikom USA którzy zginęli w nalotach na Blachownie i Zdzieszowice (produkujace benzyne z węgla) - padły słowa: pomnik ? przeciez oni NAS bombardowali. Czyli kogo ?
Jak to powiedział mój ś.p.wujek którego dwaj bracia (17 i 18 lat) zgineli w wojsku niemieckim - "...na wojnie nie ma wygranych, wszyscy są przegrani..."
ps masz może jeszcze jakies zdjęcia obozów w Sławięcicach ?
Pozdrawiam - dobra robota ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Rodzik
  • Mirek Rodzik
  • 09.03.2011 18:32

Chciałbym sprostowac jeden opis zdjecia Gdyż mieszkam juz ponad 20 lat w okolicy tego obozu To zdjecie z opisem podziemnych bunkrów przedstawia stare fundamenty szpitala wojennego podlegajacego obozowi. Jesli zas chodzi o jakies podziemia to istnieja 2 tunele które mozna spokojnie sobie pozwiedzac Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gosc
  • Gosc
  • 05.02.2011 22:09

Wszystko dobrze tylko brak informacji ze oboz nie zakonczyl swojej dzialalnosci w 1945roku tylko dlugo puznij gdyz przejeli go inni oprawcy i mordowali nagminnie Slazakow otym cisza!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszyscy powinni odpowiedzieć jednoznacznie. Zwłaszcza taką historię powinniśmy przerabiać, aby pamiętać o tych, którzy niewinnie tracili życie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.10.2010 09:37

Kamilu - gratuluję wyróżnienia za ten artykuł :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Panie Kamilu bardzo dobry artykuł. Bardzo podobny, stylem pisania rzeczy "do przemyśleń" i żywej historii do Pana Roberta Ramarka, mam nadzieję że właśnie Pan przybliży nam więcej faktów z Pana okolic.

Pozdrawiam Wszystkich miłośników, użytkowników W24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra robota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* świetny artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konkretny artykuł. Odpowiedzią na pytanie jest właśnie praca jąką zrobiłeś Kamilu. Jestem pod wrażeniem.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.10.2010 11:25

Świetnie opowiedziana raczej mało znana historia tego obozu. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.