Facebook Google+ Twitter

Obozy pracy we Włoszech to przeszłość

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-22 07:41

Problem polskich obozów pracy we Włoszech został rozwiązany, przynajmniej na jakiś czas - stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski g po powrocie z Italii. Rzecznik spotkał się tam z miejscowymi władzami, policją oraz z naszymi dyplomatami i zapoznał się z programem przeciwdziałania tego rodzaju zjawisku.

W regionie Foggi, gdzie na plantacjach wykorzystywano Polaków do niewolniczej pracy, zaczęło od października obowiązywać nowe prawo. Za każdą osobę, zatrudnioną "na czarno", pracodawca będzie musiał zapłacić 50 tys. euro kary. Dodatkowo straci też dotacje z Unii Europejskiej. - Na ile będzie to środek skuteczny, jeszcze nie wiadomo. Sprawdzimy za trzy miesiące, czy problem obozów pracy wciąż tam istnieje. Chodzi o to, aby te działania były nie tylko akcyjne ale trwałe i dotyczące nie tylko Polaków. Prawa człowieka nie mają narodowości - stwierdził Kochanowski. Podkreślał bardzo dobrą współpracę z miejscową policją i władzami.

Rzecznika wspiera w wysiłkach Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort w przyszłym roku chce stworzyć cztery nowe placówki konsularne w miejscach, do których najwięcej Polaków przyjeżdża do pracy. Konsulaty powstaną w Manchesterze, na południu Włoch, w Salonikach oraz Reykjaviku. Nasze placówki dyplomatyczne mają też zaangażować się w akcję informacyjną. Polacy będą powiadamiani o najtrudniejszych sytuacjach, jakie mogą ich spotkać za granicą w związku z podjęciem tam pracy. Chodzi o prawo pracy i sprawy socjalne. MSZ liczy też na wsparcie ze strony organizacji pozarządowych.

 

<a href="http://ads.naszemiasto.pl/adclick.php?n=bc35f262" target="_blank"><img src="http://ads.naszemiasto.pl/adview.php?n=bbc35f262&what=zone:402&target=_blank&source=katowice" border="0" alt="" /></a>

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.