Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

769 miejsce

Obrączki ślubne, pas cnoty – historia, mity i zwyczaje

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-07-21 20:36

Zanim symbolem małżeństwa stała się obrączka, mężczyzna obwiązywał wybraną kobietę pasem i ten magiczny krąg miał związać ich na stałe. Noszono więc takie pasy, wykonane z różnych materiałów...

Obrączka składająca się z 4 pierścieni które odpowiednio ze sobą połączone, nadają ciekawy kształt obrączce. / Fot. Fot.A.NadzikowskiWęzły na pasach symbolizowały miłość, małżeństwo, więź, tajemnicę. Podobne znaczenie przypada sznurowi, który wiesza się na ramionach nowożeńców w czasie hinduskiej ceremonii ślubnej. Prastare wierzenia w magiczną moc węzłów przetrwały do dzisiejszych czasów w określeniu "węzeł małżeński". Najstarsze zachowane obrączki ślubne pochodzą ze starożytnego Egiptu i wykonane były z żelaza. Niemniej ich pochodzenie przypisuje się Rzymianom.

W starożytnym Rzymie pierścień-obrączka był gwarancją dopełnienia kontraktu. Obrączka symbolizuje nie tylko małżeństwo i wierność małżeńską, oraz zaręczyny czy przyjaźń, ale także ze względu na swój kształt czyli kolistą formę, nie mającą początku ni końca, jest symbolem ciągłości, nieskończoności i nie kończącej się miłości. Wymianę obrączek podczas zaślubin Rozkładana obrączka składająca się z 6 elementów. / Fot. Fot. A. Nadzikowskiuznaje się za symbol powiązania ze sobą losów dwojga ludzi.

W judaizmie i chrześcijaństwie związek męża i żony symbolizuje obrączka. W Islamie zawierając małżeństwo, kobieta otrzymuje od męża wiano - czyli mahr. Jest wiele przypadków, potwierdzonych przez sunnę Proroka, kiedy mahr stanowiła np. zwykła srebrna obrączka. Pozornie podobne symbole mogą mieć w różnych tradycjach i kulturach całkowicie odmienne znaczenia. Niektóre wspólnoty chrześcijańskie - np. kwakrzy, purytanie czy mormoni widzą w obrączce pogański przeżytek i nie używają jej w trakcie ceremonii zaślubin. Ze spostrzeżeń wynika jakże istotny fakt, a mianowicie widząc kogoś kto nam się podoba często zwracamy uwagę czy na jego/jej palcu znajduje się obrączka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Alicja Wójcik
 • Alicja Wójcik
 • 26.01.2011 10:22

Bardzo ciekawy temat:) Osobiście chętnie bym kupiła taka obrączkę. Widziałam kiedyś taką u jednego pana, ale nie śmiałam zapytać gdzie kupił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.07.2009 13:19

Dawniej Narody prowadzące wojny mały problem z zagospodarowaniem nadmiaru kobiet. Wynikało to z wczesnej śmierci mężczyzn na wojnie. Europa Chrześcijańska rozwiązała to poprzez klasztory. Islam poprzez wielożeństwo. Silny wyraźny rozdział między światem męskim i kobiecym powoduje, że Arabki nie są tak zazdrosne o względy mężczyzn. Mężczyzna pojmuje drugą żonę wyłącznie za zgodą pierwszej, często na jej wyraźną prośbę, gdy jej już sił brakuje na obowiązki kobiece. (Urodzenie kilkorga dzieci to duży wysiłek). I tu mężczyzna musi zapewnić odpowiedni status materialny obu żonom. Drugim przypadkiem jest śmierć któregoś z braci. Wtedy pozostali bracia, kuzynowie mają obowiązek przejęcia opieki nad całą rodziną zmarłego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.07.2009 13:06

Wśród Tatarów - ceremonia zaślubin odbywa się w domu rodziców panny młodej przy udziale imama, dwóch weilów (świadków), oraz gości. Na stole nakrytym białym obrusem i mirtem, znajdują się dwie płonące świece, szklanka z wodą, chleb oraz sól. Za stołem zasiada imam w towarzystwie wekilów. Młodzi stają naprzeciw nich stojąc na baranim kożuchu. Tuż przed udzieleniem ślubu imam pyta narzeczonego, jaką sumę przeznacza na odszkodowanie dla żony w razie rozwodu. Po wygłoszeniu krótkiego przemówienia do nowożeńców imam odmawia modlitwę. Następnie nakazuje "zaharemić" pannę młodą. Zwrot ten oznacza zakrycie twarzy welonem. Po kolejnej modlitwie imam zamienia obrączki i pierwszy składa małżeństwu życzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.07.2009 12:50

W maleńkim skrócie starałem się przedstawić symbolikę obrączki, a nie procedury związane z ceremonią zaślubin. Głównym przesłaniem moim było przedstawienie tego, że powszechnie uznawanie Arabów za ,,dzicz,, w tym przypadku nie ma racji bytu, gdyż okazali się bardziej humanitarni wobec swoich kobiet jak cywilizowana Europa. Chcąc bardziej rozwinąć cały wątek, nie wiem czy zmieścił bym się na 10 stronach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 22.07.2009 08:28

Nie tylko obrączka była symbolem zawarcia kontraktu ślubnego często w tradycji judaistycznej jeszcze przed nową erą kontrakt małżeński wiązał się z daniem jednego sandału na wypadek, gdyby mężczyzna się wycofał to musiał dać kobiecie odszkodowanie. A później zmieniono symbol kontraktu, wspomina o tym księga Tobiasza gdzie kontrakt stanowi "KETUBA" -czyli pierwszy pisemny akt zawarcia małżeństwa....
Napisany był na papirusie wtedy środki piśmienne i atrament było drogie ..

Ukazuje to jak ważne w tamtych czasach było "MAŁŻEŃSTWO" a dziś bardziej podchodzi się tylko do starego przysłowia polskiego "zastaw się i postaw się"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.