Facebook Google+ Twitter

Obrączkowe zaćmienie Słońca w Indiach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-15 10:46

W Indiach obserwowane jest dzisiaj obrączkowe zaćmienie słońca. Z terytorium indyjskiego jest ono widoczne przez ponad 11 minut. Zakryte przez księżyc słońce obserwować można najlepiej z terenu południowych Indii, a następnie z obszarów północno-wschodniej części tego kraju.

Zaćmienia słońca budzą w Indiach zawsze ogromne zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i wśród astrologów oraz zwykłych miłośników astronomii. Astrolodzy na podstawie przebiegu niezwykłych zjawisk astronomicznych przepowiadają przyszłość. Z kolei Indyjska Agencja Badań Kosmicznych wysyła w okresie piątkowego zaćmienia słońca serię rakiet wyposażonych w aparaturę badawczą. Aparatura ta wyniesiona w kosmos ma rejestrować różne parametry górnych warstw atmosfery oraz jonosfery w okresie zaćmienia słońca.

Podobny eksperyment przeprowadzono w Indiach w roku 1980 w okresie podobnego do tegorocznego zaćmienia słońca. Entuzjaści astronomii mający wystarczająco dużo pieniędzy obserwują natomiast dzisiejsze zaćmienie z pokładu luksusowego liniowca, który płynie z Koczi w południowych Indiach na Malediwy. Z tego obszaru zaćmienie jest widoczne najdłużej.

Dzisiejsze zaćmienie słońca jest zaćmieniem obrączkowym, w czasie którego cień księżyca zasłania prawie całą tarczę słoneczną pozostawiając widoczne jedynie jej obramowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.