Facebook Google+ Twitter

Obrady Polski i Litwy po raz pierwszy bez pointy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-10 13:51

Politycy niepokoją się o napięte relacje Polski i Litwy. Zakończone wczoraj dwudniowe obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy zakończyły się bez przyjęcia dokumentu końcowego.

W 15-letniej historii Traktatu o Przyjaznych Stosunkach i Dobrosąsiedzkiej Współpracy zdarzyło się to po raz pierwszy.

Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej uważa, że stosunki polsko-litewskie ulegają pogorszeniu. Świadczą o tym problemy dwóch Polaków posiadających Kartę Polaka, którzy zostali wybrani do litewskiego parlamentu. Kwestią sporną są również prawa mniejszości polskiej na Litwie.

Również Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości dostrzega pogorszenie polsko-litewskich relacji. Ma jednak nadzieję, że współpraca prezydentów Polski i Litwy ułatwi zażegnanie konfliktu. Także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło ma nadzieję na zmianę stanowiska Litwy w sprawie sytuacji Polaków mieszkających w tym kraju.

Podczas obrad Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy największe kontrowersje budziły sprawy oświaty, możliwości kształcenia w języku narodowym i ochrony dziedzictwa mniejszości narodowych w Polsce i na Litwie. Reaktywowano zespół roboczy do rozpoznania konkretnych spraw, które zgłaszała strona polska i litewska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.