Facebook Google+ Twitter

Obraz Jacoba Jordaensa w Muzeum Narodowym. Po 70 latach powrócił do Wrocławia

Od 14 lutego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu możemy oglądać obraz Jacoba Jordaensa "Święty Iwo wspomaga biednych".

 / Fot. Paweł Relikowski/Gazeta WrocławskaObraz Jordaensa zaginął w czasie wojny. W 1999 roku pojawił się na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku, a w 2008 roku w Londynie. Od tego czasu polskie władze rozpoczęły starania o odzyskanie obrazu. Dzieło, uznane za stratę wojenną, wróciło do Polski dopiero po sześciu latach starań.

"Po siedemdziesięciu latach Jordaens wrócił do domu!" - tak zaczęła swoją wypowiedź prof. Małgorzata Omilanowska, minister kultury, podczas piątkowej uroczystości przekazania Muzeum Narodowemu we Wrocławiu dzieła flamandzkiego mistrza Jacoba Jordaensa.

Zobacz także: Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta do obejrzenia w Szczecinie

Obraz trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu dzięki staraniom dwóch resortów: kultury i MSZ.

 / Fot. Paweł Relikowski/Gazeta Wrocławska"Święta Iwo wspomagający biednych" autorstwa Jacoba Jordaensa jest jednym z ponad 60 tysięcy polskich dzieł sztuki znajdujących się w katalogu obiektów utraconych w wyniku działań wojennych. Ich odzyskiwanie nie jest sprawą prostą. Najczęściej na ślad zaginionych dzieł trafia się, gdy zostają one wystawione na aukcje. Gdy zaginione dzieła sztuki ujrzą światło dzienne, Departament Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego występuje z wnioskiem rewindykacyjnym. Towarzyszy mu dokumentacja - im szersza, tym lepsza.

W przypadku "Świętego Iwa wspomagającego biednych" sprawę przesądziły niewidoczne gołym okiem znaki własnościowe wrocławskiego muzeum, które zostały odkryte podczas badań w podczerwieni.

Źródło:AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.