Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4490 miejsce

Obraz Kazimierza Malewicza na aukcji w Sotheby's

Jedno z bardziej cenionych dzieł Kazimierza Malewicza będzie przedmiotem aukcji, którą zapowiedziano na listopad w słynnym Sotheby's. Szacuje się, że "Czarny krzyż na czerwonym owalu" zostanie sprzedany za 45 milionów dolarów.

'Czarny krzyż na czerwonym owalu' (Mystic Suprematism - black cross on red oval), aut. Kazimierz Malewicz (1920-1922); Wikimedia; / Fot. Stedelijk Museum, AmsterdamW renomowanym domu aukcyjnym Sotheby's odbędzie się licytacja dzieła Kazimierza Malewicza, które uznawane jest za jedną z świetniejszych prac artysty. "Czarny krzyż na czerwonym owalu", który wrócił do spadkobierców artysty po półwieczu spędzonym w Stedelijk Museum, trafi pod młotek w dniu 5 listopada.

Obraz jest ostatnim z grupy znakomitych pięciu płócien (1920-1922) jakie oddano prawowitym właścicielom w 2008 roku. To niepowtarzalna okazja zdobycia dzieła uosabiającego prawdziwą rewolucję w europejskiej sztuce awangardowej XX wieku. Mówi się, że licytacja może przynieść nawet 45 milionów dolarów.

Urodzony na Ukrainie, a mający polskich przodków artysta po raz pierwszy zaprezentował swoje malarstwo poza granicami Rosji w 1927 roku. "Czarny krzyż na czerwonym owalu" został wystawiony wraz z 70 innymi obrazami na Grosse Berliner Kunstausstellung w Berlinie. Wcześniej w tym samym roku odwiedził jedyny raz Polskę. Jego płótna eksponowano w sali Polskiego Klubu Artystycznego Hotelu Polonia w Warszawie. W owym czasie zyskał szerokie uznanie i poczęto postrzegać go na równi z innymi najbardziej wpływowymi artystami XX wieku. Malewicz miał zamiar dotrzeć do Paryża. Niestety, wrócił do Rosji na wezwanie władz. Był prześladowany za wystawę warszawską oraz oskarżany o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Na jesieni 1930r. został uwięziony i przetrzymywany do końca roku. W jego życiu zaczęły zachodzić wymuszone zmiany. Stopniowo zaczął stronić od abstrakcjonizmu, zarzucając zarazem wytyczany przez siebie kierunek malarstwa suprematycznego. Podupadł na zdrowiu. Malewiczowi nie pozwolono na leczenie poza Rosją. Zmarł na raka w 1935 roku.

Z pozostałych czterech prac Kazimierza Malewicza, które powróciły do rąk jego spadkobierców, dwa płótna zostały sprzedane pod szyldem Sotheby's, jedno było przedmiotem prywatnej transakcji z Instytutem Sztuki w Chicago (AIC), a ostatnie zakupił anonimowy kolekcjoner. W ostatnich 25 latach, zaledwie cztery ważniejsze dzieła tego malarza trafiły na aukcję. W 2008 roku "Kompozycja suprematystyczna" (1916) znalazła nabywcę za 60 milionów dolarów.


źródło: artdependence

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.