Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28085 miejsce

Obraz Matki Boskiej wrócił na Bramę Krakowską w Ojcowie

Według przekazów ojcowian, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został zamocowany na Bramie Krakowskiej w Ojcowie jako wskaźnik poziomu wody podczas wielkiej powodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Inni mówią, że pojawił się tam przy okazji wizyty prezydenta Mościckiego. W tym roku wrócił, dzięki pracy Wolfganga Hofera.

Zniszczona ikona / Fot. Archiwum www.kronikarz.org.pl Fot.T.GubałaTrudno dzisiaj ustalić, kto ma rację. Jedno jest pewne: obraz był poważnie uszkodzony, m. in. po uderzeniu przez wandala kamieniem, ale miejscowy działacz społeczny Tomasz Gubała, z bratem Marcinem, z zawodu stolarzem, postanowili obraz uratować.

Marcin Gubała wykonał deskę, na której artysta malarz Wolfgang Hofer - Austriak, mieszkający w sąsiedztwie Ojcowa napisał ikonę. - Ikony się pisze, nie maluje - mówi Wolfgang Hofer. - To święte obrazy, pełne symboli i aby je zrozumieć, należy je właściwie odczytać. Ikona "napisana Przez Wolfganga Hofera / Fot. Archiwum www.kronikarz.org.pl -Fot W.Hofer A czyta się znaczenie kolorów, wyraz twarzy, gest, ruch rąk czy ich ułożenie. Twórców ikon nazywamy ikonopisami lub ikonografami. Ikonę zacząłem pisać po pielgrzymce do Słowenii (Ptujska Gora), która bardzo mi pomogła w duchowej pracy nad tym obrazem. Nie jest on malowany gliną, tylko farbami akrylowymi. Matkę Boską chroni sześciomilimetrowe szkło pancerne - wyjaśnia Hofer.

Motyw tej ikony jest też na pamiątkowej medalu - monecie wybitej z tej okazji przez mistrza mincerza Grzegorza Gacka z Zawiercia z Mennicy średniowiecznej. - Pracowałem nad tą ikoną ok. 2 tygodnie - dodaje Hofer.

Błogosławieństwo ikony przez ks. Stanisława Langnera / Fot. Archiwum www.kronikarz.org.pl - Fot W.HoferMsza święta odprawiona 28 maja o godz.13, a celebrowana przez ks. Stanisława Langnera, mimo deszczu zgromadziła kilkadziesiąt osób. Zakończyła się błogosławieństwem ikony, medalu - monety
wykonanego starorzymską metodą i okolicznościowej widokówki przedstawiającą ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Po mszy zwiedzano wystawę "Ojców w przedwojennej prasie i widokówkach" zorganizowaną przez Dawida Żuchowicza i Piotra Bosaka.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że zarówno nową ikonę, jak i monetę oraz widokówkę okolicznościową, uczestnicy projektu "Uratować ikonę na Bramie Krakowskiej" wykonali bezpłatnie w podzięce za łaski i talent jakimi obdarzył ich Bóg. Okolicznościowa moneta z wizerunkiem MBC / Fot. Archiwum www.kronikarz.org.pl -Fot W.Hofer

Po mszy wszyscy spotkali się przy bigosie i kiełbaskach na terenie Plenerowego Ośrodka Profilaktyki Problemowej "Archezja" w Ojcowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Henryk Poseł
  • Henryk Poseł
  • 06.06.2011 22:42

Mało kto wie, ale dolna krawędź ikony to poziom wielkiej wody z roku 1934.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mlekopij
  • Mlekopij
  • 29.05.2011 18:39

Krzysztof ..... Krzysztof .... co tu Pana tak poruszyło ???? czy kogokolwiek uraża taka wiadomość ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof
Rozumiem Pana, ale nie do końca.Pozdrawiam serdecznie i zapewniam, że nigdy nikogo nie opluwałem
i opluskwiałem bez względu na rasę, wyznanie i narodowość .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem w Kronikarzu, to piękna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof.
  • Krzysztof.
  • 29.05.2011 15:39

Mam absolutnie dosyć pogróżek, pomysłów na temat mojego pochodzenia ze szczególnym uwzględnieniem paru narodowości w negatywnym tego słowa znaczeniu, wyliczania mi co mogę sobie zrobić i gdzie, mało delikatnych sugestii na temat emigracji i ocen mojego charakteru otrzymywanych na pocztę w przypadku pisania z profilu z imieniem i nazwiskiem. Dlatego piszę niezalogowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof
Okazuje się, że nic Pan nie rozumie.Biblia dziennikarstwa to nie biblia katolicka.Ale najpierw trzeba się uczyć aby wiedzieć, co jest czym.Podoba mi się stwierdzenie" Eunuch i krytyk z jednej parafii,obaj wiedzą jak , żaden nie potrafi.Pan też na ich podobieństwo.A może potrzeba Panu trochę odwagi aby pisać ,a nie szukać wszelakich zawiści, żeby nie napisać nienawiści.Odwagi, życie nie jest paskudne a najlepiej opluć chowając się za anonimem i dalej nic nie rozumieć, a udawał, że jest się wszechwiedzącym.Życzę aby spotykało Pana tylko dobro,a nie szukał Pan dookoła samych wrogów.Idąc Pana tokiem myślenia anonim= tchórz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na lubelską Bramę Krakowską tez powrócił/a był tam od wieków/ obraz Matki Boskiej po upadku tzw."Komuny" Nie rozumiem dlaczego tego rodzaju informacja tak bardzo poniektórych irytuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof.
  • Krzysztof.
  • 29.05.2011 14:53

Czyli jak rozumiem: obywatele=katolicy, więc "serwis dziennikarstwa obywatelskiego" = "serwis dziennikarstwa katolickiego"?
A już myślałem, że gdzieś w tym kraju będzie serwis wolny od przesądów... Co za rozczarowanie...
No cóż - teraz się nie dziwię, że ktoś skasował mój komentarz z twierdzeniem, że pornografia nie jest szkodliwa. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof
http://www.znak.com.pl/bookshop - pod tym adresem może Pan kupić ksiązki wydawnictwa Znak,polecam Biblię dziennikarstwa tego wydawnictwa.Można też poczytać inne wydawnictwa fachowe i zrozumieć wtedy więcej. Pozdrawiam licząc, że zrozumie Pan co znaczy największy serwis dziennikarstwa obywatelskiego i czym się różni od portalu informacyjnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Inicjatywa warta najwyższego uznania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.