Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2711 miejsce

Obraz najlepszego pokolenia Polaków. "Magda. Pożegnanie z pokoleniem" J.B. Poznańskiego

Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które obrosło w wiele mitów, a jego uczestnicy stali się legendą tak wielką, że aż nierealną dla współczesnych.

 / Fot. okładka książkiPowstanie Warszawskie to wydarzenie, które obrosło w wiele mitów, a jego uczestnicy stali się legendą tak wielką, że aż nierealną dla współczesnych. I choć to zbrojne wystąpienie Polaków jest pod różnymi względami skrajnie oceniane przez historyków, to jednak kultura popularna wzięła się za Powstanie Warszawskie, a młodzi ludzie przerabiają jego temat na różne sposoby, choć z tych samych pobudek – ich celem jest jednoznaczne upamiętnienie pokolenia walczącego o wolną Warszawę, o wolną Polskę.

Magda. Pożegnanie z pokoleniem jest głębokim ukłonem w stronę pokolenia ludzi biorących w tym powstaniu udział, ale także skinieniem głowy w stronę zafascynowanych nim młodych patriotów. J.B. Poznanski, autor publikacji, poprzez swoją książkę stara się ściągnąć warszawskich bohaterów z piedestału, sprawić by stali się bliżsi współczesnemu polskiemu społeczeństwu, a tym samym ułatwić zapamiętanie wielkiej odwagi oraz tragedii jaka rozegrała się między sierpniem a październikiem 1944 roku. Jak twierdzi, postacie pojawiające się w jego powieści stanowią zbiorowe portrety ludzi, których miał okazję poznać, oraz których osobistych historii wysłuchiwał i czytał, a także starał się je zrozumieć. Powstawaniu tej powieści przyświecało zatem dopuszczenie do głosu tych, którzy przez długie lata musieli milczeć na temat swoich przeżyć związanych z Powstaniem Warszawskim.

Jest to przede wszystkim książka rozliczeniowa... rozrachunkowa. Opowiedziana bez zbędnego patosu, czy sentymentalizmu, za to posiadająca niesamowicie smutny, głęboki i realistyczny wydźwięk. Narracja prowadzona na dwóch płaszczyznach, zderza stare z nowym i ukazuje, że choć realia przeszłości i teraźniejszości różnią się diametralnie, to w środku jesteśmy do siebie podobni i targają nami podobne emocje, podobne rozterki. Głosy, które przebijają się przez tę opowieść brzmią jak wypowiedzi osób, które całkowicie się obnażają, przyznają do własnych słabości, ale też przedstawiają prawdziwe męstwo, bez zbędnego upiększania, za to z ogromną pokorą.

Magda. Pożegnanie z pokoleniem jest książką trudną w odbiorze, ponieważ autor bardzo wysoko zawiesił jej intelektualną poprzeczkę. Liczne symboliczne nawiązania do klasycznych dzieł literatury, zapożyczenia oraz cytaty, którymi wielokrotnie wymieniają się bohaterowie książki sprawiają, że staje się niesamowicie poetycka, a tym samym nie każdy czytelnik będzie w stanie wtopić się w jej niesamowicie bogaty, finezyjny, ale także nieco ekscentryczny świat. Jednak, jeśli mu się to uda, historia ta wyryje się w jego pamięci na zawsze...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.