Facebook Google+ Twitter

Obraz patronki Warszawy znów w pełnym blasku

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-10-08 10:18

W kościele Księży Jezuitów, przy ul. Świętojańskiej, Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz dokonała wraz z Arcybiskupem, Metropolitą Warszawskim Kazimierzem Nyczem odsłonięcia odrestaurowanego obrazu Matki Boskiej Łaskawej patronki Warszawy. Renowacja obrazu rozpoczyna przygotowania do obchodów 400 rocznicy powstania Kościoła Księży Jezuitów na Starym Mieście, która przypada na 2009 rok.

Obraz patronki Warszawy znów w pełnym blasku. / Fot. M. MałysaPrace konserwatorskie obrazu trwały od maja 2006 r. do października 2007 r. i prowadzone były pod nadzorem dr Aleksandry Krupskiej i dr hab. Tytusa Sawickiego z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przedsięwzięcie współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa.

Obraz pochodzi z XVII w., jest barokową interpretacją łaskami słynącej Madonny z Fanzy (Włochy), odwracającej gniew Boży od ludzi. Przywieziony został do Warszawy przez Nuncjusza Apostolskiego Jana de Torres w 1651 roku, jako dar Papieża Innocentego X dla króla Jana Kazimierza, w przeddzień bitwy pod Beresteczkiem.

Dnia 24 marca 1651 roku dokonano intronizacji obrazu i jednocześnie uroczystej jego koronacji. Najświętsza Maryja Panna Łaskawa, trzymająca w dłoniach połamane strzały gniewu Bożego, stała się w XVII wieku patronką Stolicy. W czasie oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r. zapaliła się kopuła nad wielkim ołtarzem. Po raz wtóry kościół płonął w powstaniu warszawskim, a w grudniu 1944 r. został przez Niemców wysadzony. Przewidując niebezpieczeństwo, obraz NMP Łaskawej wcześniej zamurowano w piwnicy Archiwum Akt Dawnych przy ul. Jezuickiej a następnie przewieziono w październiku 1944 r. do Walendowa. Wiosną 1945 r. znalazł miejsce w kaplicy Jezuitów przy ul. Rakowieckiej, a 27 lutego 1955 przeniesiony został do odbudowującego się kościoła przy ul. Świętojańskiej.

Z inicjatywy ks. kard. prymasa Stefana Wyszyńskiego, obraz cieszący się wielowiekowym kultem i przed 322 laty nieoficjalnie ozdobiony koroną ofiarowaną przez mieszkańców Warszawy, 7 października 1973, w czasie Mszy św. w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela, został oficjalnie uznany przez Stolicę Świętą za słynący łaskami i ukoronowany. Przy tej okazji NMP Łaskawą ogłoszono główną Patronką Miasta.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.