Facebook Google+ Twitter

Obraz Polaków

Polacy chcą aby ich dzieci były dobrze wykształcone, pragną więcej zarabiać. Wolą jednak emigrować do większych miast niż wyjeżdżać za granicę.

Ile powinny wynosić miesięczne dochody na rodzinę, aby można było żyć dostatnio? W 1992 roku, wg badań CBOS, wystarczyło zaledwie 371 zł. Nieprawdopodobne? A jednak. Natomiast za 235 zł miesięcznie, w tym samym czasie można było żyć na poziomie średnim. Piętnaście lat później dostatnio mogliśmy żyć za 5715 zł (dochód miesięczny na rodzinę).

Ciekawa jest także różnica w potrzebach finansowych ankietowanych, którzy mieszkają w różnych częściach kraju. W Tarnowo Podgórnym (Wielkopolskie), żyć dostatnio można za 7069 zł. W Sępopolu natomiast mając 2 tys. mniej (5118 zł), możemy cieszyć się luksusem.

Zarobki

Największy dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest w mazowieckim (1229 zł). To właśnie tu emigruje najwięcej ludzi, z mniejszych miast oraz wsi. Województwa "biedy" to: podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie (802-900 zł). Tym samym największy procent ubóstwa (25,1- 28,8 proc.) dotyka Podkarpacie oraz Lubelskie. Stąd najczęściej, ludzie z wyższym wykształceniem lub fachowcy migrują.

Najlepiej żyje się parom bez dzieci. W najgorszej sytuacji materialnej są samotni rodzice oraz rodziny wielopokoleniowe. Im więcej dzieci, tym większa potrzeba korzystania z funduszy gminnych. Mniejsze miejscowości lepiej sobie radzą z biedotą. Jedynie w tych miejscach można spotkać publicznego dentystę, ginekologa.
- W takich metropoliach jak Wrocław, Warszawa, Kraków do dentysty chodzi się prywatnie - stwierdziła Katarzyna Staszyńska z CBOS. - W małych gminach dentysta wciąż jest państwowy.

Praca polaków za granicą

- W okresie ostatnich dwóch lat migracja zarobkowa Polaków, ani się nie nasiliła, ani nie zmalała - twierdzi Beata Rogulska z CBOS. Jak dotychczas nie można też mówić, o masowych powrotach do kraju. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, nie mniej niż 3 mln rodaków przynajmniej przez krótki czas pracowało lub obecnie pracuje za granicą.

Krajanie migrują głównie do: Niemiec (48 proc.), Wielkiej Brytanii (18 proc.) i Włoch (10 proc.).
Aż 85 proc. Polaków nie jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą. 2 proc. stara się o nią obecnie, a 5 proc. zamierza w przyszłości się o nią starać.

Jak powiedział Krzysztof Zagórski z CBOS - nasze aspiracje wciąż rosną, w Polsce żyje się dobrze, aż 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że w ciągu ostatnich trzech lat warunki bytu się poprawiły.
Polacy stają się prorodzinni, tym samym można wywnioskować, że poprawiły się zarobki oraz zwiększyła liczba zatrudnień. W kraju dziś pracę mogą znaleźć fachowcy oraz specjaliści bez wyższego wykształcenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.