Facebook Google+ Twitter

Obraz polskiej szkoły - rozmowa z prof. Czapińskim

Jak walczyć z przemocą wśród uczniów, gdzie szukać pomocy, gdy Twoje dziecko jest gnębione w szkole, jak uchronić je przed narkotykami i alkoholem, czy mundurek to jedyny patent na poprawę dyscypliny? Od piątku na łamach gazet regionalnych grupy Polskapresse publikowane będą artykuły o najbardziej palących problemach polskich szkół. To podsumowanie akcji „Szkoła bez przemocy”, którą od wiosny ubiegłego roku w całej Polsce prowadzą dzienniki regionalne.

Do akcji przystąpiły trzy tysiące placówek, czyli co dziesiąta polska szkoła. Każda z nich otrzymała materiały edukacyjne oraz kodeksy „Szkoły bez przemocy”. Wiele szkół mocno zaangażowało się w przeciwdziałanie przemocy – organizują zajęcia pozalekcyjne, skrzynki zaufania, czy tzw. ściany agresji, na których można wyładować negatywne emocje. O tych szkołach będziemy pisać w naszym cyklu.
Pokażemy nie tylko jak szkoły uczestniczące w naszej akcji radzą sobie z problemami, ale też jak zamiast kierować trudną młodzież do poprawczaków czy do miejsc odosobnienia skutecznie pomagać jej wrócić do normalnego życia.

Uruchomiliśmy również stronę internetową www.szkolabezprzemocy.pl, gdzie każdy dorosły może przeczytać poradnik, przygotowany przez specjalistów, o tym, jakie zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój i jak na nie reagować. Zorganizowaliśmy ogólnopolskie badania naukowe na temat agresji i innych zjawisk patologicznych w polskich szkołach. Prowadzili je niezależni badacze w blisko 200 placówkach. Badaniami kierował prof. Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyniki sondaży wiele mówią o polskiej młodzieży. Narkotyki są już dostępne dla dzieci ze szkół podstawowych, tam też najwięcej jest przejawów przemocy fizycznej. W gimnazjach i liceach panuje przemoc psychiczna. Jedna rzecz jest wspólna dla wszystkich: im gorsze relacje w rodzinach, tym częściej dzieci stają się ofiarami lub sprawcami przemocy. O tym będzie mówić w wywiadzie dla nas profesor Janusz Czapiński. To pierwsza z cyklu publikacji na temat przemocy w szkołach. Profesor powie także o roli nauczycieli w walce ze szkolną przemocą.
Wywiad zostanie opublikowany w siedmiu dziennikach regionalnych Polskapresse: "Dzienniku Bałtyckim", "Gazecie Krakowskiej", "Dzienniku Zachodnim", Dzienniku Łódzkim", "Expressie Ilustrowanym", "Głosie Wielkopolskim", Słowie Polskim Gazecie Wrocławskiej".


Zobacz fragment rozmowy Andrzeja Godlewskiego z profesorem Januszem CzapińskimWybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

...no to kolega popłynął, dziękuję:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie wieloznaczność: 1. spojrzenie na polską szkołe; 2. obraz z polskiej szkoły malarskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tytuł:)) cudowna wieloznaczność

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.