Facebook Google+ Twitter

Obraz społeczeństwa w książce "Błogosławieni, którzy pragną"

Kiedy w lipcu Anders Breivik zaatakował niewinnych ludzi na wyspie Utoya, wielu komentatorów doszukiwało się zapowiedzi tragedii w skandynawskich kryminałach.

 / Fot. Magdalena FelskaPowtarzano, że stanowią one gorzką interpretację sytuacji społeczeństw w krajach północnych. Jednak nawet skandynawscy pisarze nie byli w stanie przewidzieć aż takiej tragedii. Rzeczywistość okazała się jak zwykle, nie do przewidzenia. Udowodniła, że zagrożenie może przyjść ze strony, z której się tego najmniej spodziewano. Po raz kolejny życie pokazało, że pisze własne scenariusze.

Wróćmy jednak do kryminałów, a zwłaszcza do jednego z nich: Błogosławieni, którzy pragną... autorstwa Anne Holt. Jest to już kolejna część z serii, w której główną bohaterką jest sierżant Hanne Wilhelmsen, kobieta, która wciąż nie może się pogodzić z istniejącym na świecie złem. Swoją fabułą książka Błogosławieni... przypomina film Marka Kondrata Prawo ojca, w którym główny bohater, ojciec brutalnie zgwałconej dziewczyny, sam próbuje wymierzyć sprawiedliwość. Narracja w książce ukazana jest z perspektywy kilku osób, m.in. dzielnej pani sierżant, pomagającego jej w sprawie prokuratora Erika Henriksena, brutalnie zgwałconej dziewczyny oraz gwałciciela. Dzięki temu autorka zręcznie naświetliła psychologiczną złożoność bohaterów. Główny wątek książki to tajemnicze sobotnie masakry (wręcz krwawe łaźnie), które w zadziwiający sposób łączą się z brutalnym gwałtem na młodej studentce medycyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na pewno chodzi o sprawiedliwosc jezeli ktos ja naruszyl , delikatnie mowia,c . Wszystko w Bozym swietle ujrzy swiatlo dzienne. Przed Nim nic sie, nie moze ukryc.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem z wielkim zaciekawieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.