Facebook Google+ Twitter

Obrazy i grafiki Wandy Paklikowskiej-Winnickiej w Zachęcie

Wystawa w Zachęcie przypomni postać i malarstwo Wandy Paklikowskiej-Winnickiej, która była związana ponad 40 lat z warszawską Akademią Sztuk Pięknych.

Podczas konferencji prasowej Agnieszka Morawińska, dyrektor Zachęty określiła Paklikowską-Winnicką: artystką wybitną, ale zapomnieną. Malarka zadebiutowała po wojnie, ale właściwie jej twórczość rozwinęła się w czasie odwilżu po roku 1956. Wtedy to obok takich artystów jak Aleksander Kobzdej, Jerzy Tchórzewski czy Jan Lebenstein i Rajmund Ziemski stała się prekursorką nurtu malarstwa materii.

Jej pierwsza indywidualna ekspozycja miała miejsce w 1959 roku, a od 1960 roku artystka związała się z paryską Galerie Lambert Zofii i Kazimierza Romanowiczów. Brała udział w wystawach zbiorowych za granicą i w kraju. Jej ostatnia prezentacja - obszerna retrospektywa - miała miejsce w 1980 roku w Zachęcie.
- W późniejszych latach nazwisko artystki powoli znikało z salonów wystawowych i tekstów krytyków sztuki, aż do całkowitego niemal jej zapomnienia - wyjaśniała Morawińska.

Aktualna wystawa ma przedstawiać całokształt twórczości malarki - od prac z lat 40., 50., 60., które cechował się efektem fakturalnym, skłaniającym się ku ekspresji i metaforze, aż po prace z późniejszych okresów charakteryzujące się indywidualną tematyką. Pracę łączy poczucie zagrożenia cywilizacji (cykle Jeźdźcy Apokalipsy, Zbroje), zainteresowanie współczesnością (cykl Kosmos) i poszanowanie do tradycji jakie zarysowało malarstwo europejskie. Dla Paklikowskiej-Winnickiej stanowiło wciąż aktualny punk odniesienia.

Wystawie towarzyszy monograficzny katalog malarki i można ją oglądać do 26 sierpnia. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Muzeum ASP w Warszawie. Dofinansowano ją ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Było napisać do mnie jak jechałaś tam to byś miała fotki do materiału...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.