Facebook Google+ Twitter

Obrazy ikon w łódzkiej Galerii Sztuki Justyny Brodzkiej

18 kwietnia w łódzkiej Galerii Sztuki Justyny Brodzkiej przy ul. Piotrkowskiej 109 odbył się wernisaż Hristo Konrada Dimitrova. Do 12 maja można oglądać wystawione tam jego obrazy ikon i malarstwo abstrakcyjne.

"Starotestamentowa Trójca Święta", 1999 r. / Fot. Mirosława Kasowska"Bogurodzica Katafigi i św. Jan Teolog", 2002 r. / Fot. Mirosława KasowskaEkspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwszą, zatytułowaną "Obrazy ikon" tworzy 9 obrazów. Jest to malarstwo olejne zarówno na płótnie jak i na desce. – To nie są obrazy sakralne. Nie uzurpują sobie prawa do tego miana. Jedynie swą formą nawiązują do ikon – powiedział artysta dla Wiadomości24.pl Niemniej jednak uczucie obcowania z tradycją prawosławną u oglądających jest bardzo silne. Mamy korowód biblijnych postaci, przedstawionych w pozach typowych dla wizerunków z oryginalnych ikon. Taka sama jest również kolorystyka. Wzrok przyciąga nasycone złoto, fiolety, czerwienie i kolor niebieski oraz, a może przede wszystkim to, co te postaci mają nam do powiedzenia.

PS.38,11 - 1999 r. / Fot. Mirosława KasowskaNie dziwi zainteresowanie Hristo Konrada Dimitrova tą tematyką. Artysta jest bowiem pochodzenia zarówno polskiego jak i bułgarskiego. Zatem wszelkie tematy – również duchowe - związane z Bałkanami są mu PS.22,3 - 2000 r. / Fot. Mirosława Kasowskabardzo bliskie. Kulturą Półwyspu Bałkańskiego interesuje się w bardzo szerokim zakresie. Do niej nawiązują także prace stanowiące drugą część wystawy. Jest to bowiem cykl zatytułowany „Moje psalmy”. Składa się na niego pięć obrazów olejnych. To malarstwo abstrakcyjne, bardzo osobiste, odwołujące się do indywidualnych przeżyć, doświadczeń i przemyśleń artysty.

To pierwsza, indywidualna wystawa Hristo Konrada Dimitrova. Urodził się w 1975 r. w Łodzi. Ukończył łódzkie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie historię na Uniwersytecie Łódzkim. Studiował też historię sztuki.
W środku Hristo Konrad Dimitrov i Justyna Brodzka podczas otwarcia wystawy. / Fot. Mirosława Kasowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mirosławo, plus za konsekwentny cykl informacji kulturalnych!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.