Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12819 miejsce

Obrazy Janusza Łozowskiego w bazylice św.Jadwigi w Trzebnicy

"Jest inny świat albo opowieści drewnianej duszy" - to tytuł niecodziennej kolekcji obrazów malowanych na deskach ocalałych ze stuletniego domu. Wystawa zostanie zaprezentowana w ramach XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Przygotowanie wystawy trwało trzy lata. Pierwsza "odsłona" miała miejsce w lipcu, w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Jak mówił sam autor, w jednym miejscu zostały zaprezentowane wszystkie prace, które złożyły się na cykl, zainspirowany utworem "Jest inny świat" Antoniny Krzysztoń.

 / Fot. Janina BieleńkoUmiejscowienie pierwszej wystawy w dostojnym wnętrzu gotyckiej katedry i obecnej w bazylice św. Jadwigi, kościele zbudowanym w pierwszej dekadzie XIII wieku, nie zdeterminowało tematyki obrazów. Oprócz symbolicznych postaci świętych czy mistycznych aniołów odkryjemy także zmysłowe kobiety, jak na obrazie zatytułowanym "Tańcząca na wietrze złotym" i zabawne, bajkowe postaci, jak w pracy "Depresja świątecznego karpia".

Sympatyczne poczucie humoru artysty często nacechowane jest autoironią. Na wielu obrazach zobaczymy pomysłowo przekształcone autoportrety, sceny z rodzinnego życia czy swojską panoramę miejscowości, w której mieszka Janusz Łozowski.

Małkowice, wieś w gminie Kąty Wrocławskie, to prawdziwy azyl artysty. Ma tam swoją pracownię o wdzięcznej nazwie "Łozówka", o której mówi: "to moja ostoja, moja samotnia i pracownia,w której od kilku lat szczęśliwie mogę pracować, tworzyć i rozmyślać".

Wystawa w katedrze św.Marii Magdaleny. Wrocław, lipiec 2011r. / Fot. Janina BieleńkoOkolica, w której mieszka czy miejscowości, które odwiedza Janusz Łozowski, to kopalnia tematów, które przefiltrowane przez wrażliwą wyobraźnię artysty zapełniają kolejne płótna. Zainteresowania artysty, ukierunkowane ostatnio na utrwalanie popadających w ruinę zabytków Dolnego Śląska, zaowocowały licznymi obrazami i albumami. Dużą popularnością cieszą się wydawnictwa "Gmina Kobierzyce w malarstwie Janusza Łozowskiego", "Zakątki Wrocławia", "Pałace i zamki Dolnego Śląska" czy "Wrocław w akwarelach Janusza Łozowskiego".
Czytaj dalej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To prawdziwe arcydzieła, i misterna praca artysty... Wspaniały materiał 5 i *****.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.