Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2688 miejsce

Obrazy, które mnie urzekły cz. XXIV. "Wizja"

W historii sztuki światowej mamy niezliczoną ilość przykładów na to, że literaci czerpali natchnienie z dzieł malarskich, ale chyba jeszcze większą liczbę stanowią obrazy powstałe z inspiracji utworów literackich, w tym przypadku z poezji.

Jednym z nauczycieli malarstwa Witolda Pruszkowskiego był Tadeusz Gorecki, zięć Adama Mickiewicza, malarz dziś praktycznie zapomniany. Nic w tym więc dziwnego, że Pruszkowski posiadał duszę romantyczną, a to, co ona mu Witold Pruszkowski - "Wizja" / Fot. Leszek Lubicki podpowiadała, przenosił na płótno w postaci nastrojowych scen symbolicznych. Ten wybitnie uzdolniony artysta, wirtuoz kolorytu, urodził się w Odessie, ale większość twórczego życia spędził w Minikowie pod Krakowem. Był typem samotnika, nigdy nie pokazywał nikomu niedokończonych obrazów. Jego romantyczny mistycyzm szczególnie przejawia się w twórczej interpretacji poetyckich dzieł Słowackiego czy Krasińskiego. Najwybitniejszym tego przykładem jest płótno Wizja, malowane wg poematu „Przedświt” pióra Zygmunta Krasińskiego.

Jak czytamy na tabliczce informacyjnej zamieszczonej przy obrazie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie dzieło się znajduje, widzimy na nim pochód duchów polskich pod przewodem Matki Boskiej uznawanej w XIX w. za opiekunkę narodu polskiego i orędowniczkę polskich spraw. Literatura romantyczna utożsamiała często Marię z martyrologiczną"Wizja" - fragment / Fot. Leszek Lubicki Polonią. Wizja jest dziełem, w którym dokonuje się symboliczna konfrontacja historii i współczesności. Maszeruje więc na płótnie korowód szlachty, rycerzy i chłopów, a na ich czele góruje świetlista postać Matki Boskiej Królowej Polski. W 1904 roku Adam Łada-Cybulski (Sztuka Polska. Malarstwo) tak oto pisał o tym dziele malarskim: Obraz (Wizja wg Krasińskiego), jedno z najświetniejszych i najgłębszych dzieł Pruszkowskiego, nie tylko z tytułu ale istotnie jest wizją. To niegdyś przez poetę wyśniony sen, farbą i światłem zaklęty w obraz-marzenie.

Przedświt Zygmunta Krasińskiego to wykład o polskim mesjanizmie i myślę, że na koniec warto przypomnieć choćby krótki fragment tego poematu, aby łatwiej było zrozumieć inspirację malarza.

Już ich tknęło światło Boże
I gdzieś spieszą - zbrojnie - skoro.
Złotem wokół szklni jezioro,
Na ich hełmach błyska zorze;
W dawnym polskich bitew stroju,
Przebóstwieni - rozzłoceni,
Przesuwają się w przestrzeni,
Jakby znowu szli do boju!
Srebrne skrzydła, w zbroję wtknięte,
Im znad ramion w górę lecą,
Jak anielskie skrzydła świecą;
Turkusami zbroje spięte,
Z żywej stali rękawice,
Strusie pióra wyżej głowy
I dobyte do połowy
Damasceńskie ich szablice.
Kaźden oczy ma wzniesione,
W przeanielską patrzy Panią
I po falach stąpa za Nią
W nieskończoną jakąś stronę;
I miecz dławi w swej prawicy
Wyżej serca, na zbroicy,
Jakby miał się ku obronie
Tej lecącej - w gwiazd koronie;
A Królowa ta nie z ziemi
Jak sen wije się przed niemi
Coraz dalej...
Pani! Pani!


Wizja
, 1890 rok
technika/materiał: olej/płótno
wymiary: 80,5 × 116,5 cm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.