Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

318 miejsce

Obrazy, które mnie urzekły X. „Żydówka z pomarańczami”

Aż 440 dni trwała konserwacja tego obrazu po jego odnalezieniu w 2010 roku, w małym domu aukcyjnym na terenie Niemiec. W czasie II wojny światowej został zrabowany w niejasnych do dzisiaj okolicznościach przez hitlerowców.

Niemcy w czasie wojny kradli z muzeów państw podbitych co popadło. Jednak tego dzieła nie zabrali, nie uznali go za godne Obraz na wystawie / Fot. Leszek Lubickiwywiezienia. Prawdopodobnie dopiero po Powstaniu Warszawskim znikło ono w bezładnym transporcie dzieł sztuki przeprowadzonym przez okupanta. Obraz zwany popularnie Pomarańczarką dzięki staraniom władz polskich nie został jednak sprzedany na licytacji we wspomnianym wyżej domu aukcyjnym. Jego właścicielka tłumaczyła się, że nie miała pojęcia, iż płótno to było zrabowane przez hitlerowców. Po odpowiednich negocjacjach, obraz w lipcu 2011 roku wrócił na swoje miejsce, czyli do Muzeum Narodowego w Warszawie. Był bardzo zniszczony, trochę przemalowany, zapewne w celu ukrycia jego autentyczności. Od końca 2012 roku, po konserwacji, możemy go oglądać w Galerii Sztuki XIX Wieku.

Aleksander Gierymski Żydówkę z pomarańczami namalował w roku 1881. Sam nigdy do końca niezadowolony z własnej pracy, obraz ten jednak oceniał jako udany i jeden z jego najlepszych. W korespondencji malarzaŻydówka z pomarańczami / Fot. Leszek Lubicki znajdujemy takie oto stwierdzenie: Żydówka była może najlepszym obrazem (…). Diablo plastyczna i kolorowa. Być może, że przesadzam, ale jeśli kiedy na serio wrócę do malarstwa, to dla mnie pozostaną tylko duże albo średnie figury - nic z pejzażu. (cyt. wg portalu Culture.pl). Jest wiele przyczyn, dla których płótno to jest uznawane za arcydzieło. Jak pisze Konrad Niciński, jedną z nich jest wirtuozeria wykonania. Oczywiście malarstwo z kręgu realizmu powinno być wiernym zwierciadłem świata, niemniej jednak fotograficzna dokładność obrazu sięga granic hiperrealizmu, niespotykanych właściwie w ówczesnym malarstwie polskim. Mimo zakorzenienia w realiach warszawskich, od strony formalnej obraz zaliczyć należy bezwzględnie do wielkich dzieł (charakteryzującego się właśnie zamiłowaniem do hiperrealistycznej wierności) realizmu monachijskiego. Co zresztą naturalne zważywszy na fakt, że Gierymski tam się kształcił i tam głównie działał. Perfekcja wykonania osiąga poziom właściwy niemal wyłącznie największemu spośród realistów monachijskich, Wilhelmowi Leiblowi.

Pomarańczarka
została namalowana w Warszawie. Płótno przedstawia starą Żydówkę trzymającą w rękach dwaŻydówka z pomarańczami - fragment / Fot. Leszek Lubicki kosze wiklinowe. W jednym z nich bardzo widoczne są kolorowe pomarańcze. W tle płótna artysta ujął panoramę Skarpy Wiślanej pokazaną za lekką mgłą od strony Powiśla. A. Gierymski nadzwyczajnie ukazał kontrast między soczystością barw owoców, a całą gamą beżów, brązów i szarości stroju żydowskiej nędzarki. Obraz zaliczany jest także do najważniejszych judaiców w dziejach polskiego malarstwa. W okresie, kiedy dzieło powstawało, warszawscy Żydzi byli nieodłącznym elementem miejskiego folkloru i często stawali się bohaterami tego rodzaju twórczości. W Galerii Sztuki XIX Wieku możemy zobaczyć także i inne płótno tego artysty, nawiązujący do fascynacji owym tematem, a mianowicie Święto trąbek z 1884 roku.

Na 20 marca br. Muzeum Narodowe w Warszawie zaplanowało otwarcie wielkiej wystawy poświęconej Aleksandrowi Gierymskiemu. Zostanie na niej zaprezentowany cały zachowany dorobek artysty - około 200 dzieł. Według zapowiedzi Muzeum będzie to ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, 66 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 150 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego. Dzieła te pochodzą z szesnastu polskich i dwóch zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych.

Żydówka z pomarańczami
, 1881 rok
technika/materiał: farba olejna, płótno
wymiary: 66 cm × 55 cm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zaiste "diablo plastyczna" i najstaranniej dopracowana z przedstawień handlarki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.