Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2997 miejsce

Obrazy, które mnie urzekły XII. „Targ na kwiaty..."

Obraz ten jest pierwszym polskim dziełem malarskim, w którym zastosowane zostały techniki impresjonistyczne. Początkowo tworzony w konwencji realizmu, pod wpływem obejrzanej w Paryżu wystawy dzieł Moneta, został przez artystę przemalowany.

Mamy wiele przykładów w dziejach polskiej sztuki, że nasi artyści często swój styl kształtowali dzięki odwiedzinom„Targ na kwiaty przed kościołem Sainte-Madeleine w Paryżu” / Fot. Leszek Lubicki Paryża, który zawsze był i nadal jest stolicą światowego malarstwa. Nie inaczej było także i z Józefem Pankiewiczem. Tam zaraził się impresjonizmem, choć działo się to piętnaście lat po pierwszej wystawie grupy przede wszystkim francuskich malarzy prezentujących ten styl, która miała miejsce oczywiście nie gdzie indziej, tylko w Paryżu, w 1875 roku. W sumie nic w tym dziwnego, to przecież nie Paryż miał zaglądać do Polski ze swoimi nowinkami, tylko nasi artyści, aby się rozwijać i poznawać nowe trendy w sztuce, musieli jeździć do stolicy Francji.

Wróćmy jednak do samego obrazu. Targ na kwiaty przed kościołem Sainte-Madeleine w Paryżu Józef Pankiewicz jak się rzekło wyżej, zaczął tworzyć w konwencji realizmu, podobnie jak nagrodzone wcześniej na Wystawie Powszechnej srebrnym medalem płótno Targ na jarzyny na Placu za Żelazną Bramą. Zresztą dzięki jego sprzedaży artysta mógł w ogóle wyjechać do Paryża. Tam spotyka jego nabywcę, bogatego ziemianina Ignacego Korwina-Milewskiego. Jednak już wcześniej zaczyna przemalowywać płótno nadając mu intensywne kolory i chropowatą fakturę zgodnie z technikami impresjonistycznymi. Hrabia Milewski jest zainteresowany co też malarz obecnie tworzy w Paryżu. Udają się więc do pracowni. Dalej, według Józefa Czapskiego, ucznia Pankiewicza, rzecz się dzieje następująco. Gość ogląda w milczeniu niedokończony jeszcze „Targ na kwiaty...” i po chwili zwraca się do malarza z taką oto propozycją: Zrobi mi pan takie samo płótno, ale nieba musi być o 40 centymetrów więcej – i (przejeżdżając paznokciem po obrazie) musi być namalowany zupełnie na gładko. Pankiewicz zdecydowanie odmawia pomimo, że ten zamożny człowiek jest wtedy jego jedynym sponsorem, a sam artysta ubogi jak przysłowiowa mysz kościelna. Tej scenie przygadał się Władysław Podkowiński, zadeklarowany wtedy rysownik, nie malarz. Być może to wydarzenie wpłynęło na niego tak mocno, że sam od tego czasu akceptuje artystyczne poglądy przyjaciela, dzięki czemu stają się razem prekursorami polskiego impresjonizmu.

Po powrocie do Polski Pankiewicz wystawia (razem z kilkoma płótnami impresjonistycznymi Podkowińskiego) Targ na kwiaty przed kościołem Sainte-Madeleine w Paryżu w warszawskiej Zachęcie, w marcu 1890 roku. Choć obraz Obraz w muzeum / Fot. Leszek Lubickizałożeń impresjonizmu jeszcze w pełni nie realizuje, ma charakter raczej kompromisowy, to jednak u publiczności zachwytów nie wzbudził, a wręcz przeciwnie, tylko słowa ostrej krytyki i to do tego stopnia, że instytucja ta zaniechała pokazywania dzieł impresjonistów. Zdziwienie budzi dziś myśl, - pisze Anna Bernat w książce „Pankiewicz” - że ten subtelny obraz, przedstawiający rozświetlony słońcem Paryż, kobiety w kolorowych długich sukniach przechadzające się w alei z kwiatami, barwne stragany kipiące od bukietów, zieleń drżących liści i błękitne niebo, mógł być powodem tak wielkiego zacietrzewienia krytyki i irytacji publiczności. Cóż, tak było, ale wystawa ta dała początek sztuce nowoczesnej w Polsce, a ci dwaj artyści uważani są za „heroldów” impresjonizmu w Polsce. Publiczność tego kierunku w malarstwie na początku nigdzie nie akceptowała, ale jednak historia przyznała rację artystom. Nie ma dzisiaj na świecie muzeum, które nie chciałoby posiadać dzieł impresjonistów.

Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu i jest zawieszony na wystawie pomiędzy płótnami Władysława Podkowińskiego. Pięknie pomyślane.

Targ na kwiaty przed kościołem Sainte-Madeleine w Paryżu, 1890 rok
technika/materiał: olej, płótno
Wymiary: 129 cm x 94 cm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.