Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15111 miejsce

Obrazy, które mnie urzekły XVIII. „Melancholia”

Jak to dobrze, że są dzieła malarskie, które choć zostały stworzone ponad sto lat temu, to do tej pory trwają dyskusje dotyczące znaczenia poszczególnych scen w nich zawartych, jak i postaci czy rekwizytów umieszczonych na tym płótnie.

Do takich obrazów na pewno możemy zaliczyć Melancholię Jacka Malczewskiego. Kompozycja ta jest eksponowana na co dzień w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w którego zbiorach znajduje się od 1956 roku. Obraz w muzeum / Fot. Leszek LubickiUmieszczona została naprzeciwko wielkiego okna, a przy niej znajduje się ława, gdzie w spokoju możemy usiąść i nasycić oczy niezwykłością tego dużych rozmiarów dzieła, a przy tym sami spróbować ewentualnie zrozumieć jego przesłanie. Choć przyznam, że nie będzie to łatwe, to jednak chwile spędzone przy tym obrazie na pewno w mocny sposób mogą pobudzić naszą wyobraźnię, że o wywołaniu niezapomnianych wrażeń estetycznych nie wspomnę. Pole do własnych przemyśleń mamy w tym wypadku praktycznie nieograniczone.

Dzieło to zostało uznane za manifest symbolizmu jak również za najbardziej kluczowe dla dorobku samego malarza. W końcu XIX wieku w Polsce uważano, że artysta, oprócz pracy twórczej, ma także obowiązki narodowe i społeczne. Czy Jacek Malczewski "Melancholia" / Fot. Leszek Lubicki Malczewski w przypadku tego obrazu owe zadanie spełnił? Rzućmy więc okiem na tabliczkę znajdującą się koło płótna Melancholia w poznańskim muzeum, na której napisano, że dzieło to odnosi się do niepodległościowych dążeń i walk Polaków w XIX stuleciu, a także mówi o losie jednostki, o artyście i jego powołaniu. Dzieło traktowano jako malarski manifest antynaturalizmu i wizyjności, ale też narodowych i społecznych powinności artysty.

W Melancholii ukazał artysta, jak pisze T. Dobrowolski, wylewający się z rozpiętego na sztalugach płótna fatalistyczny kłąb alegorycznych postaci, m. in. powstańczych, uzbrojonych w kosy, wirujących bezwolnie, jak w finale Jacek Malczewski, "Melancholia" - fragment / Fot. Leszek Lubickipóźniejszego „Wesela”. Magdalena Wróblewska, (Culture.pl) zauważa, że obraz ten jest czytelnym odniesieniem do snu czy apatii, w której pogrążył się naród, nie tylko przez oniryczną atmosferę i zaludniające pracownię artysty zjawy, ale przede wszystkim przez stojącą w oknie, czarną postać tytułowej Melancholii. (...) Melancholia jawi się w tym obrazie jako stan umysłowości narodu polskiego po utracie niepodległości. Wielość analiz jednego z najbardziej znanych dzieł Malczewskiego oraz wskazywanie inspiracji do jego powstania jest tak wiele, że pozwolę sobie zaprosić zainteresowanych do właściwej literatury oraz oczywiście obejrzenia płótna w oryginale.

Melancholię malował Jacek Malczewski w atelier w Prądniku Czerwonym, gdzie powstały także i inne, nadzwyczaj wybitne dzieła artysty, jak: Introdukcja i Błędne koło.

Melancholia. Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce. Tout un siècle, 1890-94 rok
technika/materiał: olej, płótno
wymiary: 139 cm × 240 cm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Genialne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.