Facebook Google+ Twitter

Obrazy, które mnie urzekły XXI. „Pocałunek”

Wydaje się, że w ostatnich latach zaczęła panować „moda na Klimat”. Widać to w Wiedniu na każdym kroku. W sklepach z pamiątkami wazony, filiżanki, parasole, itp. gadżety z motywami obrazów tego malarza zapełniają całe półki.

Najczęściej wykorzystuje się do ozdabiania pamiątek motyw z najsłynniejszego obrazu tego austriackiego malarza pt. Pocałunek. Niezaprzeczalnym faktem jest, że Gustav Klimt stworzył coś nadzwyczaj oryginalnego, w dużej Pamiątki z motywami obrazów Gustava Klimta / Fot. Leszek Lubickimierze odbiegającego od dotychczasowych standardów panujących w malarstwie portretowym. Kolejka za biletami osób chcących zwiedzić budynek Górnego Belwederu w Wiedniu (część Österreichische Galerie Belvedere), gdzie prezentowany jest na co dzień ów obraz, to chleb powszedni i myślę, że to właśnie dla niego przede wszystkim, choć są tam także eksponowane inne wybitne dzieła europejskiego malarstwa i rzeźby. Trzy poziomy tego wielkiego pałacu, kilkanaście sal wystawowych, zapełnione jest zwiedzającymi podczas naszej wizyty, ale i tak najbardziej nam ciasno w niedużej w sumie sali, gdzie na ścianie tak na oko mierzącej 80 metrów kwadratowych, wymalowanej czarną farbą, wisi tylko jeden obraz, Pocałunek. Promieniuje z dala złotem, kontrastując z tą ścianą pięknie i tylko przy nim, w całym tym muzeum, został postawiony na stałe wyprężony strażnik w czarnym garniturze i słuchawką w uchu. Fotografii temu płótnu na pewno się tam nie zrobi.

Obraz został stworzony przez artystę w tzw. „złotym okresie” jego twórczości, obejmującym lata 1903-1910, w którym powstały także i inne dzieła zdobione złotymi mozaikami, w tym jeden z najsłynniejszych portretów, Portret Adele Bloch-Bauer. Pocałunek zaraz po jego ukończeniu w 1908 roku został pokazany na wielkiej wystawie i od razuGórny Belweder w Wiedniu / Fot. Leszek Lubicki zakupiony przez wiedeńską Galerię Belvedere, co przecież nie często się zdarza, aby świeże dzieło od razu trafiało do najważniejszego muzeum danego kraju. Inspiracją dla tworzenia w tym stylu stała się podróż Klimta do Włoch, do Ravenny, gdzie zapoznał się z gatunkiem sztuki pochodzącym spoza kręgu europejskiego, a mianowicie mozaiką. Efekt światła jaki daje ten styl zauroczył artystę. Od dzieciństwa zafascynowany złotnictwem, teraz zaczyna używać tego materiału w połączeniu z farbą. Pocałunek jest przykładem wszystkiego, co w dotychczasowej twórczości artysty jest charakterystyczne. Jest w nim złoto, motyw mozaiki, piękno, erotyka oraz bliskość dwojga ludzi.

Gustav Klimt - "Pocałunek" / Fot. Wikipedia-wolne zasoby Ta bliskość zachodzi wtedy, gdy mężczyzna i kobieta zbliżają się do siebie i jest to moment, w którym nie zwracają już uwagi na to, co ich otacza. Artysta oddaje to wspaniale formą, kształtem i kolorem. On obejmuje ją czule, a ona podnosi ku niemu głowę. Scena jest niezwykle wzruszająca, gdyż pokazuje więź łączącą dwoje ludzi. Dzieło to jest także obrazem symbolicznym, bowiem inny jest deseń ubioru kobiety i mężczyzny. Jej suknia ozdobiona została obłymi, okrągłymi formami, jego strój został przystrojony motywami kanciastymi, kwadratowymi. Przede wszystkim te dwie formy symbolizują odmienne płcie. Najważniejsze są jednak złączone głowy otoczone emocjonalną aurą, której bezpośrednio nie widzimy, ale patrząc na ten obraz – wyczuwamy. To one jedynie oraz ręce i stopy wynurzające się z bogato zdobionych szat, są w tym obrazie realistyczne*.

Według zdecydowanej większości historyków sztuki Pocałunek jest największym osiągnięciem w całej twórczości Gustava Klimta.

* Przy pisaniu tej części tekstu korzystałem z fragmentów filmu „Wielcy malarze - Klimt”.

Pocałunek, 1907-1908 rok
technika/materiał: olej, płótno, złocenie
wymiary: 180 × 180 cm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pocałunek - Der Kuss - też należy do moich ulubionych obrazów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.