Facebook Google+ Twitter

Obrazy malowane sznurkiem. Spotkanie z Matyldą Durka-Bojarun

W dniu 4 kwietnia 2016 odbyło się spotkanie twórcze uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z Matyldą Durka -Bojarun.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiArtystka ukończyła studia na warszawskiej ASP - kierunek Sztuka Mediów.Uczy fotografii artystycznej dzieci, młodzież, dorosłych zajmuje się również malarstwem oraz prowadzi zajęcia plastyczne. Z placówką i jej uczniami związana jest od lat. Prowadziła już warsztaty malarskie w tym miejscu wiele razy. Za każdym razem oferuje uczniom coś nowego, prostego do wykonania , a końcowe efekty tych działań są zawsze zaskakujące.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiMalowanie sznurkiem
Tym razem w użyciu różnego rodzaju sznurki” Technika "sznurkiem malowane" - pobudza wyobraźnię, ponieważ sznurek zanurzony w farbie tworzy zupełnie niespotykane obrazy i należy poszukać na nich tego, czym mogą się następnie stać dzięki inwencji uczestników” mówiła prowadząca spotkanie. Uczestnicy warsztatów po instruktażu przystąpili do działań. Technika prosta, ale wymaga pobrudzenia rąk i nie tylko. Trzeba zanurzyć sznurek w farbie i następnie wyjąć go. Przyłożyć do kartonu i poruszać. Wszyscy uczestnicy, a było ich ośmioro ochoczo przystąpili do pracy. Słychać tylko było śmiech, a na twarzach wyraz niedowierzania. Jak to bez ołówków, pędzelków można tak szybko otrzymać artystyczny efekt. Później jeszcze praca nad wypełnianiem obrazków. Wspaniała zabawa, a jaka pouczająca. Każdy może odczytać uzyskane efekty jak chce. Interpretacja zależy od oglądającego.
”Prace super się udały - nawet mimo tego, że mój synek robił wszystko, żeby nam trochę poprzeszkadzać. Tak jak każde warsztaty w szkole - to co jest najcudowniejsze w dzieciach to ich całkowite oddanie i ogromna radość ze wszystkiego co robią! Zarażają pozytywną energią. Zawsze bardzo chętnie odwiedzam szkołę - dziękuję za bardzo ciepłe przyjęcie mnie i mojego synka. Dziękuję za prezent ” dodała artystka.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiCzym jest tworzenie ?
Zdaniem Kamili Świerkowskiej nauczycielki PZSIPS w Legionowie , założycielki warsztatów malarskich ”Zajęcia plastyczne to nie tylko rozwój umiejętności technicznych. Podczas tych zajęć dokonujemy obserwacji uczniów i wiele się dowiadujemy o ich emocjach, lękach, ale także o możliwościach. Badania M. Rees, wykazały istotny związek pomiędzy funkcjonowaniem społecznym dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, a ich zachowaniem podczas malowania. Z innych badań wynika, że twórczość artystyczna pozwala im zapomnieć o własnych smutkach, oderwać się od szarej egzystencji, poczuć niezależność i użyteczność społeczną. To obserwujemy podczas każdych warsztatów malarskich i nie tylko. Obecność malarza, osoby z zewnątrz angażuje bardzo wszystkich uczestników, tak iż koncentrują się na przedstawionym zadaniu. Nauczyciel staje się bacznym obserwatorem i może podczas takich zajęć ujrzeć prawdziwy obraz funkcjonowania ucznia w określonej sytuacji”
Już wkrótce warsztaty z znanymi malarkami Barbarą Retmaniak, Zofią Piotrowską oraz malarzem Markiem Krausem. W przygotowaniu warsztaty dziennikarskie z redaktorem Rafałem Michałowskim oraz fotograficzne z Dorotą Milerowicz.
 / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski  / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.